След като четирилентовият път ул. „Крайезерна” – един от най-важните за Бургас и Южното Черноморие проекти, бе напълно завършен, на бургазлии прави впечатление нещо изненадващо, пише "Флагман".

Голяма част от пътуващите към морето подминават отбивката и предпочитат да преминават през града, вместо да поемат по много по-добрия и бърз маршрут, извеждащ ги извън града за десетина минути.

Въпреки че с големи букви, още на входа отбивката на кръговото на магазин „Метро” върху асфалта е написано „СОЗОПОЛ”, голяма част от шофьорите сякаш дори не го отразяват и си карат постарому - преминават през целия Бургас, създават излишни задръствания, трошат нерви, и губят както своето, така и времето на останалите участници в движението.

Причината за това обаче не е, че улицата е неудобна – напротив. Както Проектът за обходен маршрут всъщност облекчава трафика значително и задръствания не се създават нито на входа на Бургас, нито на изхода към бул. „Тодор Александров”. 

„Крайезерна” не се използва по тривиалната и меко казано глупава причина, че все още не е индексирана в интернет търсачките като Гугъл, нито се появява като маршрут в различните приложения за маршрути. Този проблем няма да се реши докато от производителите на софтуера не ъпдейтнат картите си, а това ще отнеме време!


Това е маршрутът, който Гугъл препоръчва за стигане от София до Созопол през Бургас. На картата Западният обход дори не съществува. Този маршрут несъмнено ще ви вкара в задръстване


Това всъщност е правилният подход за същото пътуване. Спестявате време, нерви и бензин


Не е възможно, дори за гиганти като Гугъл, да обновяват картите си при всеки ремонт в даден град на земното кълбо.

Заради това е значително по-добре шофьорите всъщност да използват главата си, вместо сляпо да се доверяват на „песните”, които им пее приложението за маршрут.

С навлизането в дигиталната ера изглежда много от водачите са спрели да използват очите, разчитайки маркировките по пътя и знаците. Вместо това те просто слушат монотонния глас на GPS-a.
 

Всъщност обаче има няколко временни решения, които до известна степен биха могли да решат този проблем - поне докато картите бъдат ъпдейтнати.

Бургаската администрация си е свършила работата блестящо като е сложила с големи букви на асфалта надписи, указващи посоката, в която новата улица отвежда туристите. Сега е време и други отговорни институции да се включат и помогнат за уведомяването на хората.

Няма да е никак зле от АПИ да сложат още на няколко места на входа на Бургас голяма карта, която да указва на транзитно преминаващите накъде да поемат за Южното Черноморие. Една такава инициатива няма да коства много пари, а ще спести на бургазлии и туристи огромни километрични задръствания и много време и нерви.

Всичко това обаче – докато проблемът с GPS-ите бъде решен от страна на софтуерните дивелъпъри.

Дотогава препоръчваме да не следвате грешните указания на монотонния глас, а да ползвате знанията, научени още по времето на шофьорските ви курсове – гледайте указателните знаци, пътна маркировка и табели.