С отривист жест върху бюрото служителите на миграционните служби в САЩ поставят в паспортите печат „Приет“ и дата на пристигане, пише profit.bg.

От този момент започва да тече времето, в което чуждестранен посетител може да остане в страната. То варира между 90 и 180 дни в случая на туристите. Данните, представени тази седмица от министерството по национална сигурност, показват, че хората, които нарушават най-много периода за законно пребиваване в страната, не идват от Латинска Америка, както се предполага заради големия брой хора без документи от този регион, живеещи в САЩ.



Според данните за фискалната 2016 г. канадците представляват най-многобройната група чужденци, които не спазват посочения лимит в паспортите им. Общо 117.267 граждани на Канада са останали в САЩ от 8.62 млн., които министерството на националната сигурност има в регистрите си и които трябва да напуснат страната.

Втората най-голяма група е на мексиканците. От 2.92 милиона, които се очаквало да напуснат страната, 43 742 не са го направили. Този брой включва посетителите, които са влезли по море или въздух с цел туризъм или работа между 1 октомври 2015 и 30 септември 2016 г.

Данните на министерството на националната сигурност показват, че страните, чиито незаконно пребиваващи граждани в САЩ надхвърлят 10%, са Афганистан, Бенин, Бутан, Буркина Фасо, Бурунди, Кабо Верде, Централноафриканската република, Чад, Джибути, Еритрея, Гамбия, Груция, Гвинея-Бисау, Ирак, Лаос, Либерия, Маршалови острови, Мавритания, Микронезия и Того.

Държавите, освободени от изискването за виза за влизане в САЩ, имат средно равнище от 0.60%.

Увеличение

Данните за фискалната 2016 г., сравнени с тези предходната година, показват значително увеличение на канадците, които решили да останат в САЩ след разрешения период. Около 24 000 канадци повече са решили да направят това в сравнение с 2015 г., докато при мексиканците увеличението е само с 1628 души.

Властите в САЩ публикуват данни само за последните две години. Канадците нямат нужда от виза за влизане в САЩ, но са част от страните, включени в Програмата за удължаване на визи за разлика от мексиканците и гражданите на другите страни от Латинска Америка с изключение на Чили.

Американските закони предвиждат отмяна на визата за хората, които нарушават периода на пребиваване. Освен това налагат забрана за влизане в страната за три години, ако посетителят е бил с 365 дни повече на територията, и за десет години, ако нарушението е било за повече от една година.

Данните на министерството на националната сигурност показват, че през миналата фискална година от 50-те милиона посетители в САЩ 1.07% са нарушили периода си на пребиваване.

Приоритет ли е стената?

Докато миграционната политика на Доналд Тръмп отдава приоритет на депортирането на хората без документи, има институции, които показаха, че нараства броят на хората, които пристигат законно в страната и остават за неопределено време.

Центърът за изследвания на миграцията представи доклад тази година в Journal on Migration and Human Security, който показва тази тенденция и счита, че тя ще продължи в обозримо бъдеще. „Две трети от хората, които пристигнаха през 2014 г., не са пресекли границата незаконно, а са били приети с временни визи, след което са удължили периода на пребиваването си или са нарушили по друг начин условията на визите си“, се казва в анализа.

Според авторите му Робърт Уорън и Доналд Кервин, статистиката поставя под съмнение необходимостта и ефективността на издигането на стената по южната граница на САЩ, както обеща Доналд Тръмп. „Вместо за удължаване на стената например, граничните ресурси могат да бъдат по-добре ориентирани в подкрепа на правовата държава“, смятат авторите на анализа.