Материята е трудна, само с учене няма да вземете изпита, помислете и за други начини.  С подобни реплики двама преподаватели от Университета по хранителни технологии са намеквали на студенти да дадат рушвет, твърдят младежи от вуза.
По техен сигнал след акция на Икономическа полиция са задържани двама професори от Техническия  факултет - ръководителят на катедра „Електротехника и електроника” проф. Николай Банков с близо 25 години стаж и колегата му проф. Симеон Василев, който е начело на катедрата „Техническа механика и машинознание”, втори мандат оглавява Съюза на учените в България и дори е носител на високото френско отличие Орден на академичната палма.  

До нас достигнаха сигнали от студенти, че не могат да си вземат изпитите, връщани са по 2-3 пъти, искани са им пари и им е намеквано да си намерят връзката, разказа вчера председателят на Студентския съвет в УХТ Иво Финков. Той уточни, че става въпрос за около 10 студенти от втори и трети курс, които са потвърдили за неуместните практики, а сумите били от порядъка на 300 лева. „Нямаше как да скрия тази информация, това е незаконно. Срещнах се с ректора и му я предоставих, а проф. Динков се възмути и каза, че поема лично случая”, разказа четвъртокурсникът по туризъм, на когото двамата професори не са преподавали лично. Скандалът гръмнал преди около месец и още на следващия ден проф. Динков входирал сигнал в полицията с информацията, дадена от студентите, пише "Марица".  

В понеделник около 10 часа във вуза пристигнали служители на Икономическа полиция. Финков разказа, че полицаите влезли в кабинетите на професорите, които в този момент също били вътре. При направените обиски били открити белязани пари. Радвам се, че ръководството реагира адекватно и такъв проблем се отстранява, преди да е добил по-големи размери”, каза председателят на Студентския съвет. Той призова МОН да се намеси, а ректорите на всички вузове да направят свои вътрешни проверки, да установят и пресекат подобни корупционни практики. 

Вчера арестите бяха най-коментираната тема сред студентите в УХТ. Третокурсник от специалност „Топлотехника”  разказа, че двамата обвинени преподаватели  умишлено завишавали сложността, а после правели намеци, че само с учене няма да стане и трябва да се пробват и други мерки. На лекции проф. Василев изписвал от край до край дъската, накрая питал: „Разбрахте ли, колеги”. И приключвал с репликата „До следващия път”. Често се случвало студентът да не си е изяснил материала. Той получил два пъти двойки на изпит при преподавателя.

След като постъпил сигналът, от Студентския съвет поискали справка за успеваемостта на изпити при двамата професори. Данните показаха, че на първа дата има над 100 скъсани, а на втората са минали едва двама-трима студенти, съобщи Иво Финков. "Не може вината все да се търси у нас. Как не се намери в никой поток, поне един, който да знае за тройка", коментира и третокурсник от специалност „Автоматика и управляваща техника”. Студентите се възмущават също как преподавател, който иска рушвет, може да е начело на организация като Съюза на учените. 

И докато едни ликуваха, че най-сетне ще си вземат изпитите, второкурснички от специалност „Индустриален мениджмънт” се учудиха на обвиненията срещу двамата професори. Едната от студентките разказа, че си взела изпита при проф. Василев от четвъртия път, но не е намеквано за възможността да мине с рушвет. Момичето призна, че самото то не е било подготвено, а сложността не е висока. Даже напротив - проф. Василев винаги уведомявал предварително върху какъв материал ще са въпросите. Тестовете са буквално като скъсани от учебника и не са непреодолими за този, който учи, заявиха момичетата. За проф. Василев пък мнението им е, че е стриктен и дори перфекционист - пише и обяснява много на лекции, дава почивки на кръгъл час и влиза отново точно  след 15 минути. Как се взима изпит при проф. Банков, не могат да кажат, защото им предстои през юни. 

Преподаватели също се оказаха смутени от новината за арестите. Изумен съм и със сигурност това е голям резил за вуза, не можеше да повярва бившият ректор проф. Георги Вълчев, който отишъл вчера на лекции и познати почнали да му звънят и да го питат какво се случва в УХТ. Поглеждайки назад към годините, в които той ръководеше вуза,  ексректорът си спомни, че е имало случаи студенти да бъдат уличени от служители в Учебен отдел, че са преправяли подпис на преподаватели. Те били изключени, но никога не са разобличавани хора от академичната общност. Независимо каква е сумата, ако са взимани пари, това е незаконно и не бива да има компромиси, убеден е проф. Вълчев.

Ректорът: Дисциплинарно уволнение, ако вината се докаже
„Давам си сметка, че сезирайки органите по повод на сигнала за корупция, това вероятно ще удари авторитета на вуза - коментира ректорът на Университета по хранителни технологии проф. Кольо Динков. - Но такива практики уронват повече престижа. Някой трябва да набере куража да ги пресече.” 

Ректорът добави, че до него са стигали слухове за искани подкупи, но за първи път има сигнал от конкретни младежи срещу определени преподаватели и суми. Проф. Динков се зарече, че ако се докаже вината на проф. Николай Банков и проф. Симеон Василев, те ще бъдат освободени дисциплинарно. Вчера коментирал казуса с юрист. Съдебни процедури при подобни обвинения отнемат време, а на проф. Василев през януари догодина му предстои пенсиониране. Ще търсим решение, каза ректорът. 

Той уведомил и председателя на Съвета на ректорите, като поискал на следващото събиране в дневния ред да бъде вмъкната точка за корупцията във висшите училища. Необходимо е на национално ниво да обсъдим как да противодействаме на такива практики, каза ректорът на УХТ. Макар че прекарал безсънни нощи, за себе си е убеден, че действията му са правилният начин да се реагира на подобен сигнал. Не е разговарял лично с преподавателите, преди да сезира компетентните органи. 

„От една страна, случаят ще урони престижа на УХТ, но от друга, ще бъде отрезвяващо за колегите, дано е за добро!”, каза още проф. Динков.

Наблюдаващият прокурор: Уговаряли рушветите в кафене във вуза
Взимането на изпит срещу такса от 300 лв. на човек било уговаряно в кафене в Университета по хранителни технологии. В схемата имало двама посредници, като съпругата на единия държала въпросното кафене. Той също е бил задържан, но вече е освободен и е с мярка подписка. Другият е в ареста за 72 часа заедно с двамата професори Симеон Василев и Николай Банков. Той е бивш студент на висшето училище. Посредниците са обвинени като помагачи на двамата преподаватели. Предварително описаните банкноти на обща стойност 150 лв. са намерени у единия от тях. Предполага се, че таксата от 300 лв. е плащана на два транша. 

„Все още не можем да кажем дали става дума за системно даване на изпити по този начин”, съобщи наблюдаващият делото прокурор Галин Гавраилов. Според него сигналът за схемата с подкупите е бил подаден от студенти. 

Професорите Василев и Банков, както и техните помагачи са обвинени във взимане на подкуп, за което Наказателният кодекс предвижда наказание затвор до 6 години и глоба до 5000 лв. 

Предстои Окръжна прокуратура - Пловдив, да реши дали да поиска задържането на тримата и след като изтече 72-часовата мярка.