Служител от ДАИ – Благоевград е свидетелствал срещу колегите си за получаваните от тях рушвети. Красимир Механджийски разказал пред разследващите от ГДБОП и Спецпрокуратурата как е действала схемата за изнудване на транспортните фирми и в замяна на оказаното съдействие не е привлечен като обвиняем, а станал свидетел на обвинението, твърди struma.bg.

Инспекторите от ДАИ са били заковани с помощта на специални разузнавателни средства след сигнал на ГДБОП през ноември 2017 г., за което първо БЛИЦ писа.  Какви са били използваните СРС-та на този етап не е ясно, тъй като не са били представени на адвокатите на делото за определяне на мерките им, което се гледа миналия петък в Специализирания съд. Най-вероятно са поставени „бръмбари“ и в сградата на ДАИ, тъй като разследващите твърдят, че е имало специална стая, наречена „Гълъбарника“, в която инспекторите са си делили парите от рушветите, които достигали до 1200 евро на ден. 

Според наблюдаващия спецпрокурор Петър Белчев мизата за транспортните фирми е била 300 и 600 евро, за да им бъдат съставени актове за по-леки вместо за по-тежки закононарушения след проверките на пътя.

Липсва конкретика какви са били най-честите прикривани нарушения, самото обвинение – за участие в организирана престъпна група, действала от началото на 2017 г. до април 2018 г., е доста общо, заяви адвокат Пенко Ненов. Той се опитва да лансира тезата, че няма организирана престъпна група, а индивидуални действия от страна на инспектори на ДАИ за получаване на облаги и дарове, каквито не им се следват.

След 8-часово заседание Специализираният съд определи най-тежката мярка „задържане под стража“ на шестимата даяджии Димитър Занков, Никола Панов, Евтим Гоцев, Георги Глинджурски, Петър Денишев и Димитър Туджаров.

Под парична гаранция от 5000 лв. бяха освободени Ангел Янчев, съпруг на спецпрокурорката Ирина Арменова-Янчева, братът на главния секретар на Министерството на транспорта Росен Марков, Бойко Ханджийски, ексшеф на ДАИ – Благоевград, който за кратко беше вр.и.д. на ДАИ – Кюстендил, и Красимир Иванов. 11-ият задържан Райко Динев е приет за специализирано болнично лечение и предстоят експертизи, от които зависи дали производството спрямо него ще продължи и ще бъде привлечен като обвиняем, или ще бъде прекратено. 

Мерките на оставените зад решетките служители на ДАИ ще бъдат обжалвани пред Апелативния специализиран наказателен съд на 3 май.

Дали антикорупционната цел на операцията срещу подкупни инспектори от 24 април е изпълнена, тепърва ще проличи. От акцията има и други последици, като кадрова криза, тъй като от общо 21 инспектори на областния отдел „Автомобилна администрация” в Благоевград са извадени от строя 10 инспектори, чиято вина за корупция предстои да се доказва. Най-вероятно ще бъдат командировани служители от други места, докато се проведат конкурси, което също крие рискове, тъй като се оголват едни отдели за сметка на други.

И ако решението на кадровия проблем е от компетенцията на ръководството на Министерство на транспорта, то след акцията възниква друг непредвиден проблем – блокиране на десетки съдебни дела в РС – Благоевград по наказателните постановления на транспортни фирми, където обвинените инспектори са актосъставители и свидетели.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!