След като в румънската преса изтекоха скандални записи, в които Кьовеши иска от подчинените си прокурори да „произвеждат“ обвинения против министри и дори против министър-председателя - които хора очевидно предварително са набелязани за отстрел, независимо от това дали са виновни или не в извършването на престъпления, това отприщи лавина от искания за оставката й. Включиха се човекът, който я назначи на поста – бившият президент Траян Бъсеску, председателят на Сената Калин Търичану, както и Виктор Понта – бивш министър председател. Пресата в Румъния изобилства от материали за този скандал, като акцентите са, че Кьовеши се е опиянила от властта и се чувства безнаказана, като същевременно е предприела лов на вещици в подчинената й структура, опитвайки се да разбере кой е „предателя“ сред прокурорите. Това от своя страна доведе до бунт, като против нея застанаха някои от най-изявените служители на DNA, включително топпрокурорите Дору Цулуш, Михаела Морару Йорга и Думитру Марин.

Нещо повече, вече е назначена проверка на ръководената от Кьовеши служба, на която не е бил правен одит над 10 години, като по този начин се оказва, че „румънският модел“ на борба с корупцията на практика всъщност е бил напълно безконтролен. Подозренията, че Кьовеши е пращала невинни хора в затвора, се подхранват и от обстоятелството, че вероятно е бил оказван натиск върху съдиите да постановяват осъдителни присъди, независимо от събраните доказателства.

Самата Кьовеши отрича обвиненията, но същевременно отказва да се яви и да бъде изслушана от парламентарната комисия за проверка на президентските избори през 2009г., което допълнително нагнетява скандала. Междувременно, предстои да бъдат освободени 10 прокурори от DNA – 8 от тях по собствено настояване, очевидно чувствайки се омерзени да бъдат принуждавани да фабрикуват дела, а двама са предложени за освобождаване от самата Кьовеши.

От своя страна прокуратурата към Върховния съд в Румъния вече е образувала проверка за това дали са налице фабрикувани доказателства, с цел определени лица да бъдат обвинявани в престъпления, които не са извършили, което може да доведе до вкарването в затвора на самата Кьовеши, за което Траян Бъсеску открито призова в телевизионно изявление.
Най-добре ситуацията обобщава председателя на румънския Сенат Калин Търичану, според когото в румънското правосъдие има тежки злоупотреби и отстъпление от закона, а Кьовеши преследва политици с единствената цел да предизвиква медиен отзвук и да затвърждава мнението, че Румъния е корумпирана държава.

Само допреди няколко месеца обаче, слугите на олигархичното задкулисие у нас, начело с Христо Иванов, председателят на ВКС Лозан Панов, медиите-бухалки на Иво Прокопиев и Огнян Донев, както и армията захранвани от грантове на „Америка за България“ и „Отворено общество“ професионални „протестъри“, се опитваха нагло да убедят българското общество, че „румънският“ модел на правосъдие е единствения работещ и трябва да се пренесе незабавно у нас, а Кьовеши беше представяна едва ли не като светица, с ореол от честност.

Именно сега обаче лъсва истинската цел на Христо Иванов и кукловодите му – овладяване на останалата независима българска прокуратура, подчиняването й на користни цели и отдаването й на концесия на хора като Кьовеши. Които да изпълняват поръчки, да се разправят с политически неудобните им лица, а същевременно да осигурят индулгенция за обвинените олигарси Иво Прокопиев, Огнян Донев и Цветан Василев.

Както се казва, „румънски“ модел на правосъдие, и типично по български, кресливи негови  грантови глашатаи, манипулиращи истината в собствена изгода, за да овладеят с фалшивия си „морал“ българската правосъдна система.

В Румъния червеният картон обаче вече е изваден.