Само за 4 месеца, когато са наблюдавани арестуваните петима души за във Варна, фалшиви удостоверения за ТЕЛК са издадени на 200 души. Тогава разследващите са използвали СРС. Това разкри пред bTV главен комисар Ивайло Спиридонов, директор нас ГДБОП-МВР.
 

Както БЛИЦ съобщи, част от тази  организирана престъпна група беше задържана преди два дни. „Самите вие виждате в банковите касети на част от лицата какви суми се намират“, посочи Спиридонов.
 
„Най-евтиното звено са лекарите. Най-големите суми бяха намерени в посредниците – двама братя с българско и сирийско гражданство, живеят от около 30 години в България. Единият от тях е кардиолог, но основното му занимание е да е посредник в такива схеми“, каза Спиридонов,
 
По думите му, Райян Шахуд и Уафик Шахуд са използвали част от клиентите си, за да набавят още клиенти. В банката в касетката на единия са открити 1,4 млн. лв., а на другия – 270 хил. лв. Занимавали се само с турскоговорящи „клиенти“.
 
Шефът на ГДБОП разкри какви прийоми използвали лекарите, за да подправят експертизите. Карали пациентите да застават по определен начин на рентгена, за да  изглежда като гръбначно изкривяване, а също и да тичат по 3-4 етажа нагоре-надолу из болницата, за да променят някои от показателите си по време на прегледа.
 
Спиридонов коментира и организираната престъпна група на Димитър Желязков-Очите. „Усилията на ГДБОП и специализираната прокуратура е да се справи с такива лица, които се изявяват като престъпни босове. Установено е, че той е лице, което влияе на оперативната обстановка на територията на цялата страна“, заяви той.
 
„Реално ние не сме установили участие на служители на МВР в тази въпросна група, за която е изправен пред съда. Но са установени доста факти и обстоятелства, които ще бъдат изложени в съда“, добави той.
 
На въпрос дали Бенчо Бенчев е участвал в групата на Очите, главен комисар Спиридонов отговори: „Ние не сме установявали“. Според него доказателствата срещу Желязков ще издържат в съда.
 
По отношение на арестувания служител нас ГДБОП, който събирал такса „спокойствие“ в столицата, шефът на дирекцията каза: „Въпросният служител работи в ГДБОП от няколко месеца. Деянията, за които е обвинен, ги е извършвал докато е бил в 4 РПУ на СДВР“.
 
„От такива хора страда рейтинга на МВР“, добави Спиридонов. Служителят е бил проверен при постъпването му на работа, не е имало съмнения за него.