Банкоматът трябва да има два кръга на сигурност, за да регистрира не само приближаващите се до него, но и минаващите покрай него, за да се идентифицира по-лесно крадецът при престъпление. Самата машина има видео наблюдение, но не е достатъчно. Това каза в студиото на "Денят започва" проф. Румен Ралчев от Професионалния колеж по охрана и сигурност "Св. Георги Победоносец".

Той не изключи възможността нападателите да са и от тези, които зареждат банкоматите, но много трудно се откриват крадците. Обикновена те работят по 15 минути на банкомат без аларма, а липсата на видео наблюдение прави още по-сложно залавянето на нарушителите. "Банкоматите са привлекателни за крадците в последно време, понеже доста дълго време не бяха под прицела им. Банките се успокоиха, а напоследък се слагат и банкомати на необичайни места. Все пак трябва да се одобри монтирането на банкомата. Едно е на тъмна улица без видео наблюдение да се сложи машината, друго е на охраняемо", каза Ралчев. 

"Охранителното обследване винаги би могло да предпише допълнителни мерки, които да се вземат за опазване на парите. Банкоматът трябва да има поне два кръга за сигурност, за да могат да бъдат регистрирани всички, които имат нездрав интерес към машината", посочи експертът. Той уточни, че банкоматите се зареждат с между 60 000 и 100 000 лева, като за празниците се презареждат.

"Това се знае от доста хора. Близо 100% от банкоматите се зареждат от частни охранителни фирми. Не е тайна, че там има голямо текучество, не е ясно къде отиват тези хора, след като напуснат, а те знаят устройството на банкоматите. Това е една от следите, по които върви полицията след обирите", заяви проф. Ралчев.

По данни на МВР от началоот на годината има 15 опити за кражби на банкомати. 10 от опитите са неуспешни, а при останалите 5 апашите са успели да задигнат парите.