41-годишният Нилс Хьогел, бивш болногледач в Германия, призна на последния съдебен процес срещу него, че е убил 100 пациенти. Шокиращото признание го направи най-големия сериен убиец в следвоенната история на страната, съобщиха световните медии. Следователи подозират, че вероятно е виновен за смъртта на 322 потенциални жертви.

Мъжът, наричан Ангела на смъртта, който работел в две немски клиники, давал на пациентите смъртоносна доза лекарства, която спирала сърцата им. Мотив за престъпленията му било желанието да направи впечатление на колегите си: след като давал на болните смъртоносна доза, опитвал да ги реанимира. Той се ръководел от професионална суета, но и от скука, твърди прокуратурата.

Бившият медик в момента излежава доживотна присъда, след като преди 3 години бе осъден за доказаното убийство на двама пациенти и за опит за убийство на още двама. Според изнесените на сегашния процес данни Нилс Хьогел е причинил смъртта на 36 души в болницата в Олденбург от 1999 до 2002 г., а други 64-ма ликвидирал в болницата в Делменхорст между 2003 и 2005 г. Жертвите му били на възраст от 34 до 96 г.

На заседание във вторник, 30 октомври, когато съдията попитал Хьогел дали признава убийството на 100 души, той отговорил хладнокръвно с “да”. “Всичко е истина”, казал подсъдимият. Предполага се, че сегашните съдебни изслушвания ще се проточат до май. Преди това в продължение на години бяха ексхумирани останките на 130 души за токсикологични анализи.

Десетки роднини на хората, загинали от ръцете на Ангела на смъртта, се предполагаше, че ще присъстват на съдебното заседание, за да чуят ужасяващите признания на Хьогел. Журналисти обаче отбелязаха, че много от столовете са останали празни, защото за близките е било непоносимо да чуят разказите на палача. Мнозина се питат как е било възможно той да действа безнаказано в продължение на години, още повече че смъртността в двете болници рязко се увеличила, докато работел там.

Станали известни и други смущаващи факти: бившият болногледач продължил да работи още два дни, след като бил заловен на местопрестъплението – как дава смъртоносен препарат на пациент. За тези два дни Хьогел успял да убие още един човек. Много от роднините са убедени, че властите просто са предпочитали да си затварят очите. Започнало е разследване на ръководителите на двете болници, което трябва да установи дали тяхната безучастност не е помогнала на ужасяващите замисли на най-страшния сериен убиец в новата история на Германия.

Следователи предполагат, че на съвестта му лежат много повече жертви. Някои смятат, че те са поне 322, но това вече не е възможно да се докаже, тъй като телата са били кремирани. Представителят на роднините на жертвите Кристиан Марбах казва: “Четири години опитвахме да се стигне до това съдебно дело и към доживотната присъда на Хьогел да бъде добавено наказание и за другите 100 убийства”. Причината за искането на по-строго наказание е, че след 15 години в затвора осъдените до живот могат да искат помилване. Дядото на Марбах бил убит от Хьогел. Внукът описва серийния убиец като “тъжен мъж, който си мислеше, че има силата на Господ”

“Надявам се, че ще го признаят за виновен за всеки отделен случай, за да могат близките най-после да затворят тази страница”, казва Петра Клайн, лидер на група за поддръжка на пострадалите. Нилс Хьогел е заловен през 2005 г. в болницата в Делменхорст в момент, когато инжектира на пациент медицински препарат, който не му е предписан. През 2008 г. е осъден на 8 години затвор за опит за покушение. През 2015-а го признават за виновен за две убийства и за още два опита за убийство. Тогава му дават доживотна присъда. Пред съдиите той обявява, че изпитва искрено съжаление за стореното и че се надява семействата на жертвите да намерят покой. Хьогел обяснил, че е извършвал престъпленията си, поддавайки се на импулса.

По време на следствието той разказал на психолога, че е убил над 30 души, като нарочно предизвиквал у тях сърдечни кризи. Тогава е решено да бъдат ексхумирани 130 пациенти, за да се провери дали причината за смъртта им са същите медицински препарати. Следствието иззело и всички документи от болниците, където Хьогел работел. В дневниците на клиниката в Олденбург било отбелязано, че в часовете, когато Хьогел бил на работа, нивото на смъртност и случаите на реанимация се увеличавали повече от два пъти, съобщават медии в Германия. Затова и следователите са убедени, че ако двете болници бяха подали навреме сигнал, че се случва нещо нередно, много животи е можело да бъдат спасени, а Хьогел да бъде спрян много по-рано.