Варненският окръжен съд определи мярка за неотклонение „домашен арест“ за обвинения в корупция 41-годишен инспектор от Затвора Варна Явор Д. и за 27-годишната Мюге Филева, обвинена в помагачество. Третият привлечен като обвиняем в досъдебното производство по случая е съпругът на Мюрге - Филип Филев, който е с 9-годишна присъда на ВОС от ноември 2015 г. за въоръжен грабеж, извършен с още двама мъже през март 2012 г., която в момента  изтърпява в Затвора.
Според обвинението, затворникът посредничел на инспектора и умишлено го улеснявал в искането на подкупи от други изтърпяващи наказанията си лица. Явор получавал пари от затворниците, за да изготвя становища, въз основа на които те имали шанс да бъдат преместени на по-лек режим в затворническото общежитие, да подават искания за условно предсрочно освобождаване, а други да бъдат изведени на работа, пише "Монитор". 

Лишените от свобода заплащали предварително чрез парични преводи към съпругата на Филип - Мюге. Обвинението е за подкуп, престъпление по член 301, ал.1 от НК и се наказва с лишаване от свобода до 6 години и глоба до 5 хиляди лева.

Спрямо Явор съдът може да постанови и наказание по чл. 37, ал. 1, точка 6 - лишаване от правото да заема определена държавна или обществена длъжност или пробация. Всички съучастници получават наказанието, предвидено за извършеното престъпление, като се вземат предвид характерът и степента на тяхното участие.

В съдебна зала при разглеждане на мерките за неотклонение защитата на Явор поиска по-лека мярка, тъй като обвинението не е представило доказателства, че инспекторът може да се укрие или да извърши друго престъпление. Освен това, има чисто съдебно минало и постоянен адрес.

Пред съда инспекторът помоли за определяне на мярка за неотклонение, която да му позволи да продължи да се грижи за съпругата си и трите им деца. По отношение на Мюге, прокуратурата поиска определяне на мярка за неотклонение „домашен арест“, предвид чистото съдебно миналото на жената и факта, че сама се грижи за малолетното си дете.

Като разгледа събраните до момента доказателства, съдът прецени, че и за двамата не е налице реална опасност да извършат друго престъпление или да се укрият, за да избегнат наказателната отговорност. Съдебният състав прецени, че в конкретния случай най-подходяща мярка за неотклонение е „домашен арест“, тъй като е достатъчно тежка по степен и би могла да обезпечи нормалната работата в досъдебното производство.  

Както БЛИЦ първи съобщи, в началото на седмицата затворът във Варна е бил обърнат с хастара навън при масирана полицейска акция. Поводът за масирана полицейска акция е разработка на прокуратурата, която протича вече втори месец.