Агресията над медици се третира от съда като телесна повреда. Въпреки, че наказанията се завишиха значително, от 2013 г. не наблюдаваме спад на нападенията. В повечето случаи в съда се стига до лека телесна повреда, а извършителят се оказва с чисто съдебно минало и се освобождава от отговорност. Това заяви адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова в ефира на bTV.

„Вербалното насилие спрямо лекари е по-често срещано. Лекарите не могат да защитят правата си. Затова в тази сфера се развива и нашата дейност. Лекарите недоволстват не от това, че пациентите са недоволни от тяхната работа, а че биват обиждани и се оронва престижа, името и достойнството им. Средната сума за обидна квалификация срещу лекар варира от 2500 до 3000 лв. Българинът има богат речник от обиди. Когато обидите са повече от една, колкото по-тежки са те и колкото по-големи са нанесените психически вреди, сумите са и по-големи“, коментира Петрова.

„Агресията не е начин да накараме някой да си върши по-добре работата. Каква е мотивацията за работа на битите лекари?“, пита адвокатът.

„Има достатъчно институции, към които недоволните пациенти могат да се обърнат към други институции. Голяма част от делата за лекарски грешки буксуват“, каза още тя.