Осъденият в Бургас на 5 години и 6 месеца затвор за лихварство и данъчни измами Румен Кузманов опита да излезе по-рано на свобода, пише "Флагман".
 
                   Бизнесменът Румен Кузманов

Бизнесменът е зад решетките от 2014 г. след дълго разследване и продължителен процес. Според твърденията на Кузманов в основата на всичко е история от 2010 година, когато се срещнал с един от лейтенантите на Митьо Очите - Стефан Хаджиев-Котката. Познавал го от дете и помолил за съдействие - не можел да опази строителната си площадка в Слънчев бряг от постоянни набези и кражби. В това време обаче полицията разработва Котката и срещата му с Кузманов ще се окаже фатална за самия него.

Разследващите виждат, че Кузманов има проспериращ бизнес и явно подозират, че той не може да е изградил всичко съвсем сам, заради което почват поредица от проверки. 

Първо - за пране на пари на несебърския бос Митьо Очите, след това за укрити данъци, а накрая и за лихварство. В онзи момент това бе любимият почерк на властта - образуваха се обвинение за лихварство, защото бяха най-лесно доказуеми - с няколко криминални лица в съдебна зала, които трябва добре да си научат урока.

В началото Кузманов пледираше за своята невинност, бореше се да докаже, че е почтен бизнесмен, който си плаща данъците. Срещу него обаче започна сериозна репресия - имотите му бяха запорирани, бизнесът му фалира, а накрая банките му взеха почти всичко, което имаше. 

Днес Кузманов вече е излежал по-голяма част от присъдата си, изглежда изключително смирен от тежката си съдба. В края на 2014 г. 65-годишният мъж е преместен от корпуса на затвора в общежитието „Строител”. Кузманов веднага поискал да работи, за да може излезе по-рано на свобода. Заради възрастта и тежкото му здравословно състояние обаче пандизчията няма как да полага труд на външни обекти.

„Не искам да се връщам назад! Имам две дъщери, за които искам да се погрижа. Натрупах доста дългове и трябва да работя нещо, за да ги изплатя. Разбирам от строителство и искам да продължа тази дейност. Построил съм 200 апартамента в Слънчев бряг. Дъщерите ми учеха в Англия, но се наложи да прекъснат. Взеха ми всичко, дори и къщата, искам да се погрижа за семейството си”, заяви в залата 65-годишният мъж.

Кузманов започва да води курс по православно християнство зад решетките. През останалото време той организира културни и развлекателни мероприятия за престъпниците. Бургазлията е активен и през празничните дни, когато трудът му не се отчита за намаляване на присъдата. Тогава той организира различни спортни турнири за останалите задържани.

Окръжният магистрат Цвета Попова обаче откри известни разминавания в отчитането на отработените дни на Кузманов. Той обясни в съдебната зала, че води курсове в понеделник, сряда и петък – по 4 часа, но в досието му било отбелязано, че работи всеки ден по 8 часа. Мъжът обясни, че използва останалото време за подготовка на лекциите.

Явно притеснен, възрастният мъж не успя да отговори какви точно книги четат и обсъждат с останалите пандизчии. Единствените заглавия, посочени от Кузманов бяха детската библия и „Нашата вяра”. 

„Делото не е изяснено от фактическа страна. Необходимо е да се изслуша служителят, изготвил схемата за риска от рецидив. На нея няма дори подпис и печат”, обяви съдия Цвета Попова, преди да отложи делото за края на месеца. Тогава трябва да бъде представена и детайлна справка за положения труд от Кузманов зад решетките, която бе изискана от окръжния прокурор Мануил Манев.

Изданието припомня, че Кузманов бе арестуван от ГДБОП през 2010 г. Тогава официално бе съобщено, че в него са открити записи на заповеди за 400 хил. лв. и „лихварско тефтерче". По-късно се оказа, че разследващите са сумирали всички копия на една и съща запис на заповед, която Кузманов дал на близко семейство, но за да гарантира, че ще му я върнат ги помолил да подпишат запис на заповед.

Румен Кузманов е собственик на първия частен автосервиз в Бургас. Дълги години той имаше пътна помощ, оперираше в сферата на петролните продукти и строителството. От бизнеса му днес не е останало нищо. Комисията „Кушлев" запорира цялото му имущество и банкови сметки. Заради липсата на оперативни средства той спира да работи и просрочва кредитите си. Още в края на 2014 г. държавата му отнема имоти за над 1 млн. лв.