Както стана ясно, при операции на ГДБОП са разбити две организирани престъпни групи, занимавали се с изготвяне на неистински документи и с трафик на хора през България

Акциите са част от международна операция, реализирана под ръководството на Специализираната прокуратура и координирана от Европол и SELEC

Операциите са проведени на 16 и 17 март от служители на ГДБОП и колегите им в София и областите Пловдив, Пазарджик, Смолян, Русе, Разград, Сливен и Ямбол, включително и служители на ОДМВР-Пловдив, в рамките на международна полицейска операция, под  ръководството на Специализирана прокуратура. Действията са координирани от Европол и SELEC, а целта бе неутрализиране на организирана престъпна група, изготвяла и разпространявала неистински документи за самоличност и друга такава, занимавала се с  трафик на мигранти от Албания, през  България за Великобритания, САЩ и Канада, използвайки подправяни документи, съобщи административният ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев.

В хода на активните процесуално-следствени действия по неутрализирането на първата група са задържани  10 български граждани, част от тях - криминално проявени и осъждани за подобен род престъпления. Петима от участниците са задържани на територията на София, където са извършени претърсвания на 6 адреса и 9 моторни превозни средства.

На един от адресите, в багажника на лек автомобил, паркиран в имота, са открити 5114 неистински банкноти с номинал 100 евро. На друг адрес са намерени множество документи за самоличност – български паспорти и лични карти, турски, датски, румънски и испански паспорти, албански удостоверителни документи за работа, множество снимки паспортен формат. Иззетите документи са предадени за експертиза с цел установяване на истинността им, уточни заместник-директорът на ГДБОП ст. комисар Стоян Темелакиев. 

Той допълни, че други петима са задържани на територията на Пловдив, където са извършени процесуално–следствени действия на 9 адреса и 7 моторни превозни средства. На един от адресите е открита работилница за изработка на неистински официални документи. Оттам са иззети копия на лични документи, флаш памети, ламинатор, компютърна конфигурация и принтер.

В рамките на операцията са извършени претърсвания и на адрес в Русе, чийто обитател  е задържан. Оттам са иззети българска лична карта и свидетелство за управление на моторно превозно средство – документи на трето лице и обявени за откраднати, две неистински банкноти с номинал 200 евро и 22  неистински банкноти с номинал 20 евро. При претърсване на жилище в Твърдица, чийто собственик е задържан,  са открити и иззети преносим компютър и флаш памети.  7 лица са привлечени като обвиняеми  по чл.321, ал.3, предложение 2, т.2, вр. ал.2 от НК, от които на 4-ма са наложени мерки за неотклонение „задържане под стража“, а на останалите 3-ма -  мерки за неотклонение „парична гаранция“.

При осъществената международна полицейска операция и в резултат на взаимодействието на партньорски служби е неутрализирана и организирана престъпна група, занимавала се с трафик на мигранти от Албания за Великобритания, САЩ и Канада, използвайки подправени документи.

Информацията е подадена към службите ни от Албания, съобщи старши комисар  Темелакиев. По думите му било установено, че за да стигнат до Великобритания, мигрантите са заплащали за „услугата“ сума от 7000 паунда, а за САЩ и Канада - от 25 000 до 30 000 щатски долара. Престъпната дейност е била разпръсната на териториите на Албания, България, Испания, Доминиканската република и САЩ, като по първоначални данни през  годините от тази „услуга“ са се възползвали хиляди желаещи да стигнат до Великобритания, САЩ и Канада.

Реализираната печалба от престъпната дейност варирала около 15 милиона щатски долара. 7 лица са подведени под отговорност -  5-ма са задържани под стража, двама са с мярка „парична гаранция“, стана ясно от думите на прокурор Гешев. Той допълни, че в хода на проведените общи действия са задържани 40 лица на територията на Албания, други 12 са обявени за международно издирване и уточни, че двете престъпни групи са си взаимодействали много добре като две търговски дружества. Установени били случаи, при които са използвани откраднати български документи за самоличност.

Каналът, според данните, които имаме, е действал от няколко години, каза Иван Гешев и увери, че благодарение на отличната координация с  МВР реализациите ще продължат и резултатите ще са видни. Вървим в правилната посока, заключи административният ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев.

Вижте СНИМКИ и ВИДЕО от операцията на спецпрокуратурата.