Градушки, придружени от мощни ветрове и торнадо, има опасност да се изсипят на територията на България в следващите десетина дни. Тези стихии обикновено засягат малка площ, но пораженията от тях са големи – потрошени фасади и покриви, паднали дървета, унищожени посеви, съобщава „Телеграф“.
 
Очаква се в следващите дни до края на месеца времето да остане нестабилно в следобедните часове като отново ще има условия за купесто-дъждовна облачност и градушки. Подобни локални бури, обаче, няма как да се прогнозират, тъй като се развиват в рамките на часове на много ограничени територии.
 
Климатологът доц. Георги Рачев обясни, че буря като тази в Плевен се случва веднъж на 5-6 години. „Такава буря нанесе колосални щети на 8 юли 2014 година в София“, припомни той.
 
Освен градушката от огромни ледени късове, другата опасност е силният вятър. В Америка обикновено го наричат торнадо, а у нас по руска терминология – смерч. Той също продължава не повече от 10 минути, но нанася големи щети. В следващите десетина дни времето в България остава нестабилно, особено в следобедните часове.
 
Въздушната маса над страната предполага развитието на купесто-дъждовна облачност, предупреди до. Рачев. Вероятността от нови локални бури е голяма.
 
„Напълно възможно е да има проява до края на месеца, защото прогнозата е за нестабилно в следобедните часове време“, обясни доц. Рачев. Друго характерно за тези летни валежи е, че имат петнист характер. Това означава, че в столичния квартал „Младост“ например може да падне пороен дъжд 10-15 литра на квадратен метър, а в същото време в „Надежда“ да не капне нито капка.