Нивата на моретата ще се повишат средно между 70 и 120 сантиметра през следващите два века, дори и правителствата да сложат край на изкопаемите горива, както предвижда Парижкото споразумение за климата. Научно изследване на германски екип, публикувано в изданието "Нейчър комюникейшънс", посочва, че бързото съкращаване на газовите емисии, предизвикващи парниковия ефект, ще ограничи само отчасти покачването на нивото на водата вследствие на топенето на ледовете от Гренландия до Антарктика.
Повишаването на морските равнища е заплаха, застрашаваща много градове и региони - от Шанхай до Лондон и от Флорида до Бангладеш. Могат да изчезнат цели нации, като тази на Малдивите в Индийския океан и тази на Кирибати в Тихия океан, съобщава „Ройтерс“.
 
Към 2300 година учените предвиждат нивата на моретата да се повишат с 0,7-1,2 метра, дори и да бъдат постигнати всички цели, поставени от Парижкото споразумение за климата, подписано през 2015 година. Една от тях предвижда свеждането на парниковите емисии до нула през втората половина на този век.
 
Но при всички случаи ще продължи неблагоприятната тенденция за покачването на морските равнища заради вече отделените парникови газове в атмосферата, които ще топят все повече ледовете на планетата. Освен това водата естествено се разширява, когато се нагрее над 4 градуса по Целзий.
 
Научното изследване предвижда, че всеки пет години забавяне в ограничаване на парниковите емисии след 2020 година ще се изразява в допълнително 20-сантиметрово покачване на нивата на моретата към 2300 година. По думите на един от ръководителите на изследването Матиас Менгел от Потсдамския институт за климатични проучвания следващите 30 години ще са много важни за това, което ще се случи след два века.
 
За проблема говори и германския канцлер Ангела Меркел в Бон. Тя изтъкна, че Парижкото споразумение е само началото и много повече стъпки трябва да се предпиемат срещу глобалното затопляне.
 
„Знаем, че Паржикото споразумение е начало“, каза Меркел в Бон, където представители на почти 200 държави обсъждат климатичните промени.
 
„Знаем също така, че със сегашните поети ангажименти няма да достигнем целта от 1,5-2 градуса (по Целзий)“, каза тя относно поставената цел повишаването на температурата да не надвишава 2 градуса в глобален мащаб.