Жертвите при опустошителния пожар в Северна Калифорния нараснаха до 71, а над 1000 души са в неизвестност, заявиха властите в щата.
 
Шерифът на окръг Бют Кори Хъни каза на пресконференция, че по предварителни данни броят на хората в неизвестност се е повишил от 631 на 1011 души. Хъни допусна обаче, че при получаването на второто число е възможно някои хора да са били преброени по два пъти. Спасителни екипи продължават да претърсват опустошения от пламъците град Парадайз, който се намира на 290 километра северно от Сан Франциско.
 


„Много тежко е да видиш това“, каза Тръмп, след като пристигна в почти заличения от огромен горски пожар град Парадайз.
 
С мрачно изражение и камуфлажна шапка с надпис USA, но без маска въпреки гъстият дим, който все още обгръща района, президентът се запозна на място с пораженията, придружен от кмета на Парадайз Джоди Джоунс.

 
„Никой не би могъл и да си помисли, че това може да се случи”, каза той, застанал пред изгорелите останки от постройки в града. „Много тъжно е да го видиш. Що се отнася до загиналите, никой всъщност не знае броя им на този етап, има много хора в неизвестност“, добави Тръмп.
 
Гигантският пожар в Северна Калифорния, наречен „Лагерен огън”, изпепели близо 60 000 хектара и взе 76 жертви, а над 1300 души се смятат за изчезнали, пише “BG voice”.
 

В южната част на щата, близо до Лос Анджелис, пожарът „Улси”е унищожил почти 40 000 ха, голяма част от тях в известния курорт Малибу, където притежават имоти много знаменитости. Там загиналите са най-малко трима.
 
Близо 9000 пожарникари с 622 единици специализирана техника, 24 хеликоптера, 107 булдозера и 74 самолета-цистерни се борят с двата големи пожара, принудили десетки хиляди жители да се евакуират. Основната издирвателна операция се извършва в Парадайз – дом на голям брой пенсионери, които не са успели да избягат навреме.
 

Над 52 000 души бяха евакуирани и преместени заради опастност за живота им, а над 250 хиляди е трябвало да оставят домовете си в даден момент. Много от училищата в района бяха затворени заради дима, който се разнесе и е опасен при вдишване. Стихията разруши 9700 домове и други постройки.
 
Пожарът в Северна Калифорния се превърна в най-смъртоносния и най-опустошителния в историята на щата. Броят на жертвите при него вече е над два пъти по-голям в сравнение с този при пожара от 1933 г. в парка „Грифит” в окръг Лос Анджелис, когато загинаха 29 души.