Няма да има отсрочка за новите изисквания за касовите апарати, обявиха от Националната агенция за приходите. Но последната дума е на финансовия министър Владислав Горанов, който до другия петък ще получи отчет от агенцията за готовността на бизнеса.

“Провели сме над 80 срещи с бизнеса, както и с производители на софтуер”, заяви шефът на дирекция Комуникации в НАП Росен Бъчваров. Около 70% от регистрираните по ДДС фирми, които трябва да сменят само касовите си апарати, са го направили до момента, каза Росен Бъчваров. “Около 30 хил. устройва и 500 фискални принтери вече са сменени”, обяви той.

Забавянето на бизнеса идва от смяната на софтуера, като до сега само 23 софтуера за управление на продажбите са декларирани в агенцията, още 16 са в процес на регистрация. Смяната на касовите апарати и въвеждането на софтуера е в крак с новите изисквания и е нужно, за да може НАП от 1 април да получава отчет за продажбите на търговците на всеки 5 минути, пише "Труд".

5% са сезонно зависими. Реалният брой, за който се налага доработване или смяна, е 170 хил.”, каза Росен Бъчваров. В съответствие с новата наредба са издадени около 6,1 млн. касови бележки. Общата стойност на продажбите, чрез новите касови апарати от началото на годината е 170 млн. лв., пресметнаха данъчните.

Около 40% от регистрираните по ДДС фирми приемат само безкешови плащания и наредбата не ги засяга, уточниха от НАП. За целта се подготвя и въвеждането на електронна касова бележка. Относно изискването на електронните магазини да декларират собствеността си към НАП, до момента 400 търговци вече са го направили.

“Хазната губи 166 млн. лв. годишно само от онлайн търговията”, каза Росен Бъчваров. По думите му НАП не знае точния брой на онлайн магазините и не може да прогнозира колко електронни магазинище се регистрират.