Цените на петрола са близо до шестмесечно дъно, потискани от свръхзасищането, което продължава въпреки усилията на Организацията на страните - износителки на петрол (ОПЕК), и други производители да намалят добива и да подкрепят пазарите, съобщава Ройтерс, цитирана от investor.bg.

Фючърсите върху петрола сорт "Брент" се повишават с 14 цента, или 0,30%, до 47,06 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI - с 8 цента, или 0,18%, до 44,54 долара за барел към 9:35 ч. българско време.

Цените и на двата бенчмарка все още са с около 13% под нивата си в края на май, когато производители, водени от Организацията на страните - износителки на петрол (ОПЕК), удължиха сделката си за намаляване на добива с 1,8 млн. барела на ден с още девет месеца до края на март 2018 г.

Нарастващото производство в САЩ, особено от шистовите компании, допринася за неефективността на мерките на ОПЕК. 

Според американската инвестиционна банка Jefferies ниските цени се дължат на „непрекъснатото увеличаване на американските кладенци, седмичния ръст на запасите в САЩ, нарастващото производство в Нигерия и Либия и слабото изпълнение на сделката от ключовите членове на ОПЕК - Ирак и ОАЕ“.

Високият износ и добив от Русия също допринасят за продължаващото презасищане. Очаква се страната да изнесе 61,2 млн. тона петрол чрез тръбопроводите си през третото тримесечие (около 5 млн. барела на ден) спрямо 60,5 млн. т през второто тримесечие, сочат източници от индустрията и изчисления на Ройтерс.

В САЩ, които не участват в сделката за намаляване на добива, производството на петрол е нараснало с над 10% през последната година до 9,3 млн. барела на ден, а Администрацията за енергийна информация на страната очаква тази цифра да се повиши над 10 млн. барела на ден през 2018 г.