Азиатските акции поскъпват днес, след като силните финансови резултати на компаниите разсеяха част от опасенията на Уолстрийт относно скока при лихвите по щатския дълг. В същото време доларовият индекс се движеше близо до 3.5-месечен връх.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се отдалечи от тримесечните дъна, достигнати в предходния ден, и бележи повишение от 0.35%.

Южнокорейският KOSPI добави 1.2%, след като технологичните акции бяха подкрепени след обявената от Samsung Electronics рекордна тримесечна печалба.

Австралийският основен индекс се повиши с 0.2%, докато японският Nikkei нарасна с 0.7%. Шанхайският основен индекс пък записа понижение от 0.3%.

Dow Jones добави 0.25% към стойността си вчера, слагайки край на петдневната си губеща серия, докато S&P 500 се повиши с 0.18%, на фона на оптимизма около ръста на корпоративните печалби, което успя да разсее част от опасенията около нарастващите лихви по щатските държавни облигации.

Скокът до четиригодишен връх от над 3% при 10-годишните облигации натежа над акциите - на фона на опасенията, че нарастващите лихви може да се отразят на печалбите на компаниите.

Лихвата по 10-годишните книжа нарасна до 3.035% вчера, което бе най-високото й ниво от януари 2014 г.

По-високите лихви в САЩ издърпаха нагоре и лихвите по европейските дългови книжа, като лихвата по 10-годишните германски облигации достигна шестседмичен връх от 0.655%, а лихвата по британските книжа нарасна до десетседмичен връх от 1.57% тази седмица.

Доларът получи подкрепа от ръста при лихвите по държавните облигации, като доларовият индекс за последно бе на ниво от 91.163, близо до достигнатите в сряда 91.261 пункта, което бе най-високото ниво от 12 януари.

Доларът поскъпва без почивка през по-голямата част от последната седмица, след като опасенията около търговския спор между САЩ и Китай отслабнаха.

Еврото се разменя срещу 1.2176 долара, след като поевтиня до 1.5-месечно дъно от 1.2160.

По-късно днес е месечната среща на Европейската централна банка (ЕЦБ) за определяне на паричната политика на финансовата институция.

Очакванията на пазара до голяма степен са, че няма да бъдат внесени промени, но коментарите от страна на банката ще бъдат следени внимателно за евентуални насоки относно ограничаването на паричните стимули.

Доларът остана почти без промяна спрямо йената на ниво от 109.360, след като пред това поскъпна до 109.490, което бе най-високото ниво от 8 февруари насам.

Цените на петрола нараснаха, на фона на вероятността за нови санкции срещу Иран и опасенията около производството във Венецуела.

Петролът от сорта брент поскъпна с 0.6%, до 74.43 долара за барел, докато фючърсите на щатския лек суров петрол добавиха 0.5% към цената си, до 68.38 долара за барел.

По-високите лихви и по-скъпият долар натежаха над златото, като спот цената на метала падна до петседмично дъно от 1 318.51 долара за тройунция вчера.