Цeнитe нa пeтpoлa ce пoнижaвaт в cpядa, cлeд ĸaтo дaннитe пoĸaзвaт yвeличaвaнe нa зaпacитe oт cypoвинaтa в CAЩ cлeд дълъг пepиoд нa тexeн cпaд. Явнo пaзapитe ocтaвaт cвpъx зacитeни, въпpeĸи ycилиятa нa OΠEK и Pycия дa cъĸpaтят дoбивa и ce дoгoвopиxa зa yдължaвaнe cpoĸa нa cпopaзyмeниeтo c oщe 9 мeceцa.
Сутринта фючърсите за сорта Brent поевтиняха с 41 цента (0.8%), до 51.24 долара за барел. В същото време котировките за американския еталон WTI спаднаха с 43 цента, или 0.9% до $48,23 за барел, пише money.bg.

В понеделник цената на Брент достигна $52.63, а на WTI се повиши до $49.66 за барел, след като Саудитска Арабия и Русия се споразумяха за необходимостта съкращаването на добива с около 1,8 милиона барела на ден да продължи до март 2018 гоидна.

През миналата седмица запасите от суровината в САЩ са нараснали с 882 000 барела до 523,4 милиона, показват данните на Американския институт за петрола (API), публикувани във вторник.

Международната агенция по енергетика обяви вчера, че търговските запаси от петрол в индустриалните страни са се увеличили с 24,1 милиона барела през първото тримесечие, въпреки действието на пакта ОПЕК+ за съкращаване на производството.

Към тези данни, подтискащи динамиката на цените, се прибавя и непрекъснато растящият добив на петрол в САЩ, който е скочил с над 10 на сто от средата на миналата година до 9,3 млн. барела на денонощие. По този начин страната вече се доближи по обем на производството до най-големите производители и износители в света - Русия и Саудитска Арабия.