Стив Ханке даде акъл на Труция и президента Ердоган да реши проблема с обезценяването на националната си валута. според него това ще стане като Анкара въведе режим на валутен борд. В негова статия, която бе публикувана в "Уолстрийт джърнъл", Ханке даде България като пример за успех за прилагането на този инструмент.

"За да направи турската лира толкова добра, колкото златото - или някоя друга солидна валута като еврото или долара, която си избере - Ердоган трябва да въведе валутен борд в рамките на 30 дни. Като част от подобно съобщение той би трябвало да декларира, че междувременно се замразява монетарната база на лирата и че националната валута ще бъде търгувана на свободно определян курс. В края на 30-дневния период ще бъде избран подходящ обменен курс, за да бъде закотвена лирата. Това е процедурата, която използвахме в България, и тя сработи очарователно", пише Ханке.

В статията си той припомня, че през 1997 г. левът е рухнал и инфлацията е достигнала 242% месечно. "Като президентски съветник аз създадох валутния борд, който бе въведен на 1 юли. Така левът стана клонинг на германската марка, инфлацията веднага бе пресечена, лихвите за лева рязко се понижиха, върху българския фиск бяха наложени строги бюджетни ограничения и икономиката процъфтя."

Според Ханке "българската фискална дисцилина и намаляването на задълженията превърнаха страната в звезда на Европейския съюз".

Икономистът твърди, че по негови изчисления в петък годишната инфлация в Турция е достигнала 85% и това не е необичайно за страна, страдаща от висока инфлация през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век и началото на първото десетилетие на този век.

"Колкото и фантастично да звучи - особено за турците - има начин лирата веднага да бъде спасена от спиралата на смъртта и да бъде унищожена инфлацията. Турция трябва да въведе валутен борд." За подобно действие не се изискват никакви предварителни условия и въвеждането може да стане много бързо, няма нужда преди това да се реформират държавни компании и търговията, допълва професорът по приложна икономика към университета "Джонс Хопкинс".