Петролът се обезцени с близо 5% въпреки решението на ОПЕК да удължи с девет месеца действието на споразумението от края на миналата година за намаляване на производството на важната енергийна суровина, съобщава БНР.

На среща в четвъртък във Виена Организацията на страните износители на петрол и няколко други водещи производители извън ОПЕК, включително Русия, се съгласиха да удължат до края на март 2018­-а година одобреното през ноември миналата година споразумение за намаляване на добивите с около 1,8 млн. барела на ден, което трябваше да действа през първите шест месеца на настоящата година.

Търговците на пазарите на суровини обаче вече бяха "отработили" подобно решение и дори бяха разочаровани от него с оглед на спекулации и на техни очаквания в последно време, че може да се стигне до споразумение за удължаване на срока с година (с 12 месеца) и/или да се договори още по­ агресивно намаляване на производството на петрол.

Това доведе до ликвидиране на "дълги" позиции в петролни фючърси след края на срещата на ОПЕК, което причини много силен ценови спад. Фючърсите на американският суров петрол с доставка през юли приключиха търговията в четвъртък със спад от цели 4,8% до 48,90 долара за барел ­ най­ниско ниво от 16­и май и най­драматично ценово понижение от 4­ти май. Аналогичните фючърси на петрола сорт "Брент" пък се сринаха с 4,6% към 51,46 долара за барел.

Графики на петрола сорт брент и на американския лек суров петрол



На последвалата вчерашната среща на ОПЕК пресконференция, петролният министър на Саудитска Арабия Халид ал­ Фалих каза, че петролният пазар се намира . Той предположи, че намаляването на петролните стокови запаси ще започне да става видно през третото тримесечие на настоящата година и прогнозира, че запасите ще се върнат към техните петгодишни осреднени нива в началото на 2018­-а година.

Според анализатори удължаването с девет месеца на настоящото споразумение за ограничаване на добивите отразява опасенията на водещите производители, че прекалено големите налични складови запаси на петрол продължават да натискат цените и че ще отнеме по­дълго от очакваното време за постигане на баланс между търсене и предлагане.

Британската банка Barklays посочи, че продължаващото намаление на производството ще доведе до по-­нататъшно свиване на раздутите складови петролни запаси, но добави, че целта на ОПЕК да се намалят тези запаси до петгодишната им средна стойност няма да бъде постигната в рамките на новия удължен срок до края на първото тримесечие на 2018­-а година. Други анализатори, включително от банките Goldman Sachs и Jefferies пък заявиха, че нормализирането на запасите от петрол може да се случи в началото на следващата година.

В същото време обаче повечето анализатори смятат, че намаляването на добивите от страна на ОПЕК ще подкрепи по­-нататъшното повишаване на американското петролно производство. Според последни данни на Енергийната информационна агенция (EIA), американското производство на петрол се е повишило с 10% от средата на 2016­а година насам, надхвърляйки 9,3 млн. барела на ден, което вече доближава добивите в САЩ до нивата на най-­големите производители в света като Русия и Саудитска Арабия, посочи пред Ройтерс Грег Маккена, главен маркетингов стратег на брокерската къща AxiTrader.

От банката Goldman Sachs пък предупреждават, че най­-големият риск за петролните пазари е това, което ще се случи през следващата година и по­-специално в края на новото споразумение, което изтича на 31-­ви март 2018­а година. С оглед на факта, че производството на САЩ нараства стабилно, а ОПЕК и нейните съюзници може би ще увеличат тяхното производство след края на първото тримесечие догодина, за да си възвърнат загубения пазарен дял, мнозина търговци вече очакват понижение на петролните цени.

В началото на днешната търговия петролът остана под натиск от продажби преди обаче цените да опитат известен отскок при старта на европейската търговия. Фючърсите на американския лек суров петрол се повишават с 0,6% към 49,18 долара за барел, а на петрола сорт "Брент" ­ с 0,8% към 51,84 долара за барел, след като по­рано през деня те удариха нови близо десетдневни дъна съответно от 48,21 и от 50,88 долара за барел.