Търсенето на петрол в Азия ще достигне рекордни нива през април, съобщава Reuters. Това се случва в момент, в който цената на черното злато достигна най-високите си нива за последните три години заради рисковете с доставките в Близкия Изток и политиката на Саудитска Арабия на ограничаване на добивите и шумното настояване за цени от порядъка на 80-100 долара за барел. 

Повечето анализатори посочват ескалиращите конфликти в Близкия Изток, кризата във Венецуела и ограничаването на доставките от Саудитска Арабия и други водещи производители като основни причини за поскъпването на суровината. През миналата седмица цените на фючърсите на петрола от сорт „Брент“ и на американския лек суров петрол от сорта West Texas Intermediate достигнаха най-високите си нива от края на 2014 г. – съответно 75 и 70 долара за барел. 

 
Според Goldman Sachs има друга по-фундаментална причина, която влияе на ръста на цените. Търсенето в Азия показва, че средната цена за барел може да достигне 80 долара през 2018 г.
 
„Нарастващото напрежение в Близкия Изток със сигурност е изиграло роля в покачването на цените, но ние считаме, че затегнатият пазар е ключовият двигател“, обяви американската инвестиционна банка Jefferies в петък. 
 
Търговските данни в Thomson Reuters Eikon показват, че доставките на суров петрол по море за основните купувачи в Азия ще достигнат рекорд този месец. Значителна част от тях са насочени към Китай. 
 
До края на април вносът в Китай вероятно ще е достигнал 9 милиона барела петрол дневно, което е рекордно високо ниво. Това е близо 10% от глобалното потребление и над една трета от общото търсене на суровината в Азия. При цена от 75 долара за барел, това прави месечни разходи за Китай от близо 20 млрд. долара. 
 
Рекордът ще бъде отчетен въпреки сезонa, тъй като по-това време на годината вносът е по-слаб. Според Goldman Sachs това е знак, че търсенето на петрол от Китай е по-голямо от очакваното. 
 
Майкъл Мейдън от консултантската компания Energy Aspects коментира, че китайските купувачи се презапасяват, след като изчерпаха складовите си наличности в края на миналата година. 
 
Увеличеното търсене на петрол в Китай се дължи и на появата на недържавни рафинерии. Така преработените количества значително нарастват. 
 
Друг фактор, който влияе на петролния пазар, е, че китайската икономика се представя по-добре от очакваното. „Ръстът от 6,8% през първото тримесечие е по-висок от предвиждането за 6,5% ръст на икономиката през тази година. Това е и една от основните причини за увеличеното търсене на петрол като цяло“, каза Барнабъс Ган, анализатор в OCBC Bank. 
 
Енергийната консултантска компания Wood Mackenzie прогнозира, че цялостното търсене на петрол от Китай ще се повиши от 370 000 барела дневно през тази година на 12,78 милиона барела на ден.
 
Според Goldman Sachs като се прибавят и другите региони, глобалното търсене на петрол за първото тримесечие на 2018 г. може да отчете най-големия ръст на годишна база от 2010 г. насам.
 
Според някои анализатори в такава ситуация може да се очаква единствено ръст на цените. Появяват се, обаче, и някои тъмни облаци. Най-голямата азиатска рафинерия, китайската Sinopec, планира сериозни намаления на вноса на суров петрол през май, тъй като ще има основен ремонт в две от големите й предприятия. Няколко търговци обявиха, че ще има и други такива прекъсвания през май и юни и това вероятно ще повлияе на вноса на суров петрол в Китай през следващите месеци. 
 
Международният валутен фонд (МВФ) предупреди миналата седмиц в своя Световен икономически преглед, че увеличаващите се търговски рестрикции на САЩ спрямо Китай заплашват глобалния растеж. Goldman Sachs обаче не споделя опасенията на МВФ. Тревогите за „търговски войни и страховете, че високите цени на петрола ще започнат да пречат на ръста на търсенето са прекалени“, посочват оттам.