5,4 млрд. лева е сумата на несъбираемото ДДС за периода от 2000 до 2017 година, обяви изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Галя Димитрова. Става дума за хора, които нямат имущество и няма по какъв начин да бъдат събрани тези пари.
Това е почти цялата част от непогасените задължения за 17-годишния период, допълни Галя Димитрова. "За въпросните 16 млрд. - това не са несъбрани приходи. Това е целият размер на ДДС, който органите по приходите са установили, след като са извършили ревизии, след като са издали ревизионни актове и след като са разкрили данъчни злоупотреби", каза тя, цитирана от БНР.

Димитрова акцентира върху законовите механизми да се търсят несъбираеми задължения: "Когато фирмата няма никакви имоти, ние имаме законовата възможност (която прилагаме на практика) и събираме тези несъбираеми от страна на фирмата задължения от лицата, които са собственици или управители на тези фирми. Само през 2017 година ревизиите, извършени по този ред, търсейки солидарно отговорност за тези несъбираеми задължения, са установили 216 милиона лева.

"ДДС измамите не са български феномен, коментира още Галя Димитрова. "Това е общ проблем в целия Европейски съюз, в целия свят и като такъв оценката за средно-годишната загуба само за една година, загубата за ЕС от измами с ДДС е 150 милиарда евро. Данните от изследването на Европейската комисия за липсите от ДДС показват, че за 2015 година по този показател след България има седем европейски страни, сред които са Португалия, Италия и Румъния."