Азиатските акции продължиха ръста си днес, след като щатският индекс S&P 500 вчера постави нов рекорд. В същото време доларът поевтинява вследствие на нагласите, че последната размяна на мита между Пекин и Вашингтон може да няма чак толкова голям негативен ефект, колкото се смяташе първоначално.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с  0.6%. Индексът отчита повишение от 4% от 14-месечното дъно, достигнато на 12 септември, подкрепен отчасти от очакванията, че Китай ще налее повече стимули в икономиката си, за да се справи с последствията от търговската война.

Японският Nikkei нарасна с 0.6%, достигайки осеммесечен връх.

На Уолстрийт акциите на промишлените компании оглавиха ръста вчера. Индексът Dow Jones се повиши с 0.95%, докато S&P 500 нарасна с 0.78%, като и двата индекса затвориха на рекордни нива.

Ръстът идва, след като новите мита, които САЩ и Китай си наложиха взаимно, бяха по-ниски, отколкото се очакваше преди това, което повиши надеждите, че враждебността между двете най-големи икономики може би намалява.

Въпреки това, някои анализатори предупреждават, че ръстът при някои активи може да се дължи основно на пренареждането на позициите преди края на тримесечието и да не отразява някаква трайна промяна в инвеститорските нагласи.

Китайските акции, които бяха засегнати най-сериозно от търговската война, възстановиха част от позициите си тази седмица. Индексът CSI 300, който падна до двудневно дъно миналата седмица, нарасна с 0.6% днес, записвайки 2.7% ръст за седмицата.

Индексът ACWI на MSCI, който покрива 47 световни пазара, нарасна с 0.15% - близо до 5.5-месечното си дъно, достигнато в края на август, след като от началото на седмицата бележи повишение от 1.4%.

Ръстът бе оглавен от развитите пазари извън САЩ, които бележат повишение от 2.3% от началото на седмицата.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, падна до тримесечно дъно.

Еврото за последно се търгуваше на ниво от 1.1781 спрямо долара, точно под 2.5-месечния връх  от 1.1785, докоснат в четвъртък.

Слабият долар и скокът в лихвите по щатските държавни облигации породиха опасения, че някои държави може би подменят доларите, с които разполагат във валутните си резерви, с други валути.

Саймън Дерик от BNY Mellon в Лондон обаче твърди, че няма убедителни доказателства за такава сериозна промяна във валутните резерви.

Британският паунд поскъпна до 1.3295 спрямо долара, което бе най-високото ниво от началото на юли, след силните данни за търговията на дребно във Великобритания.

Следената отблизо среща на лидерите на страните от ЕС не даде резултати по отношение на спорния въпрос за търговията и ирландската граница.

Лидерите от ЕС предупредиха британския премиер Тереза Мей, че са готови да се справят с излизането на Великобритания от блока без евентуална сделка, ако тя не направи компромиси.

У дома бившият британски министър за Брекзит Дейвид Дейвис заяви, че до 40 депутати от управляващата партия ще гласуват срещу плановете на Мей за излизане от ЕС, което означава, че тя може да се сблъска с трудности при прокарването на закона в парламента.

Паундът за последно се разменяше срещу 1.3272 долара.

Йената поевтиня до двумесечно дъно от 112.585 спрямо долара и за последно се търгуваше на ниво от 112.51.

Цените на петрола отстъпиха от достигнатите наскоро върхове, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп призова ОПЕК да увеличи производството си.

Щатският лек суров петрол поевтинява с 0.1%, до 70.22 долара за барел, докато цената на петрола от сорта брент остава почти без промяна на ниво от 78.72 долара за  барел.