Русия изпрати и втория корпус на реактора за АЕЦ „Белене“. Първият беше изпратен от Ижорските заводи през февруари тази година. До момента оборудването се е намирало на съхранение в предприятието.
В края на 2016 година българска делегация проведе инспекция на оборудването.

Припомняме, че София и Москва подписаха договора през 2008 година за изработване на два комплекта реакторно оборудване за втората българска АЕЦ. В това число два корпуса за атомни реактори, вътрекорпусни устройства, връхни блокове, компенсатори на налягането, хидроакумулатори на системата за активно охлаждане на активната зона на реактора, хидроакумулатори на системата за пасивно заливане на активната зона на реактора, възли на главния циркулационен тръбопровод и друго оборудване за първи контур.
 
През 2012 година, след решение на парламента проектът за втората атомна е замразен. Въпреки решението, българската страна трупа неустойки, които възлизат на 1.2 млрд. лева. Стига се до арбитражно дело, което излиза с решение в полза на руската страна.
 
През октомври 2016 година България и Русия постигат споразумение за АЕЦ "Белене". След поредица от срещи Националната електрическа компания поема ангажимента да изплати пълния размер на задължението по арбитражното решение. 
 
В края на същата година сумата е преведена, а руската компания "Атомостройекспорт" опростява натрупаните лихви.
 
След като страната ни се сдобива с готовото оборудване, правителството обсъжда различни сценарии за тяхното бъдеще. С експертен доклад дори се наемат учените от БАН, които да кажат кое би било най-добре за страната.
 
Очакваше се междинният доклад на Академията да е готов до края на септември. Все още от министерството на енергетиката не са излезли с решение кога ще се появи на бял свят окончателният доклад на БАН.
 
Преди дни от изявление на ресорния министър Теменужка Петкова стана ясно, че предстоят нови преговори с руснаците и най-вероятно до края на годината ще бъде сключен пореден договор за съхранение на мощностите.

Източник: Канал 3