Потвърди се мрачната прогноза на Димитър Зоров пред БЛИЦ! Маслото в България стана златно. Както БЛИЦ писа, председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България, заяви пред медията ни, че количествата масло в Европа се изчерпват. 
 
Припомняме, че в няколко страни в Европа вече се стигна до истинска истерия заради маслото. В Чехия и Полша дори се стигна до сблъсъци пред хипермаркети, обявили, че пускат количества на по-ниски цени.  

По думите на експерта към момента цената на маслото в България към момента се е вдигнала с около 40%, но реално поскъпването е много по-голямо. Той поясни, че около Коледа маслото съвсем може да изчезне от родния пазар или пък цената му да скочи със 100%

Проучване показа, че маслото в София е по-скъпо от това в други европейски столици. Опаковка от масло "President" струва 2 евро в Париж и 4 евро в София. Немското масло "Deutsche Markenbutter" е 2 евро в Германия, 2.60 евро във Франция за опаковка от 250 г.

У нас същият грамаж гони шест лева или малко над 3 евро. Българското масло също поскъпва. За опаковка от 125 г. преди плащахме 1,34, а сега вече е над 2 лева.

С близо 20 на сто тихомълком скочиха млечните продукти в търговската мрежа, като най-осезаемо е увеличението на сиренето, кашкавала и маслото. Според животновъди, причина за това е по-високата изкупна цена на млякото, както и неговият дефицит, пише тази сутрин и Марица.бг. От няколко месеца литър сурово мляко струва между 70 и 80 стотинки. За сравнение миналата година, дори и в Европейския съюз литърът беше около 23 до 25 цента, а у нас около 55 ст. 

Според Динко Иванов, собственик на кравеферма от Карнобат, който продава суровината си на пловдивска млекопреработвателна компания, е нормално, щом изкупната цена е завишена, това да се отрази и на крайния продукт. Той не изключва и процент търговска спекула, което допълнително да надува цените. Според прогнозата му през зимата изкупната цена отново ще падне, но не и сиренето в магазина. 

За скок на млечните продукти през есента се заговори през пролетта, когато природният газ скочи от 1 април с 29,6 %. Тогава местни преработватели заявиха, че евентуално поскъпване може да има наесен, след като се пресметне себестойността заради очакваното вдигане на тока и водата през юли, както и заради намаляване на суровината през септември. 

Таса се потвърждава лошата прогноза на Зоров пред БЛИЦ за голямата криза с един от най-обичаните продукти и неговата висока цена.