Петролните пазари отчитат леки спадове в четвъртък, притиснати от нарастващите резерви от суров петрол и производство в САЩ, както и от по-силния долар, което потенциално затруднява потреблението на гориво в страни, ползващи свои местни валути, съобщава Ройтерс, цитирана от Инвестор бг.

Фючърсите върху петрола сорт Брент поевтиняват с 8 цента, или 0,14%, до 56,21 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI - с 2 цента, или 0,04%, до 50,67 долара за барел към 9:50 ч. българско време.

Според трейдърите засилващият се долар натежава върху Брента, а нарастващите резерви от суров петрол и производството в САЩ се отразяват негативно върху WTI.

Търговските запаси от суров петрол в САЩ са се увеличили за трета поредна седмица с 4,6 млн. барела през седмицата до 15 септември до общо 472,83 млн. барела.

В същото време производството на петрол в САЩ до голяма степен се е възстановило след урагана "Харви", като в момента е на ниво от 9,51 млн. барела на ден спрямо 8,78 млн. барела на ден веднага, след като ураганът удари бреговете на САЩ.

WTI обаче получи известна подкрепа от силното разпродаване на резерви от бензин, които намаляха с 2,1 млн. барела до 216,19 млн. барела, отчитат трейдърите.

Пазарите може да се затегнат, ако Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) удължи квотната си сделка, за да ограничи доставките и да подкрепи цените.

ОПЕК ще се срещне във Виена в петък и ще обсъди удължаване на сделката за намаляване на добива с производители извън ЕС, която бе наложена през януари. Сегашното споразумение изтича в края на март 2018 г.

Тогава обаче страните членки на ОПЕК Либия и Нигерия бяха изключени от сделката, за да успеят да възстановят добива си. Така предлагането на пазарите остана високо, което доведе до призиви за още действия.

„Изключените [от квотите] Либия и Нигерия може да бъдат включени в сделката. Остава и възможността да бъде обявено удължаване на споразумението или по-силни съкращения“, казва Джефри Холи от брокерската къща OANDA.