Освен от прокуратурата и ДАНС, разходването на средства за ремонт на НДК във връзка с председателството ни на Съвета на ЕС ще бъде проверено и от Агенцията за държавна финансова инспекция и Централния инспекторат към Министерски съвет. На дружеството ще бъде направен пълен одит. Ако бъдат открити несъответствия в разходването на пари за адаптация и преустройство на НДК, ще се предприемат съответните действия. Това заяви във Варна Лиляна Павлова – министър за Българското председателство на Съвета, цитирана от Дарик.

Тя подчерта, че ресорното министерство за председателството на България е създадено, за да улесни процедурите по координация, но призна, че „има въпроси, които трябва да бъдат ускорени”. 

„Днес целият екип на ведомството е вече окончателно съставен“, добави Павлова. За зам.-министър е назначена Моника Панайотова.

„До края на годината подготовката за председателството ни ще приключи“, изрази надежда ресорният министър. Предстои обявяването на обществени поръчки за IT сигурността, както и други, свързани с обезпечаване на председателството на страната ни на Съвета на ЕС.

Като град домакин, догодина в София ще се проведат около 200 срещи, 30 от които на най-високо ниво с участието на министър-председатели и държавни глави. Срещите на работно ниво ще бъдат над 150.

България е в пакет с Естония и Австрия за председателството и приоритетите на триото вече са договорени, обясни Павлова. Те ще бъдат подписани на 23 юни в Брюксел. Сред тях са: работни места и конкурентноспособност, социална политика в защита на гражданите, енергиен съюз, сигурност и правосъдие, ЕС като мощен фактор на европейската сцена.

Нашата страна  ще организира обществен дебат по три важни приоритета – Западни Балкани, Черно море и бъдеще на ЕС. Общините ще имат възможност да кандидатстват с проекти по грантова схема под егидата на българското председателство, насочени към културното наследство.