Отказът от IPO поставя под съмнения намеренията на Саудитска Арабия да се бори с хроничния профицит на предлагане на петролния пазар. Не е изключено, че ръстът на петролните котировки в последно време е бил директно свързан с намерението на Saudi Aramco, държавната петролна компания на Саудитска Арабия, да направи първично публично предлагане на свои акции на някоя от международните борси, пише Профинанс.
Много инвеститори смятаха, че подобни планове на Aramco да направи IPO отразяват решителността на компанията да продължи борбата с устойчивото свръхпредлагане на петролния пазар.

Миналата седмица обаче редица издания, включително и The Wall Street Journal, съобщиха, че ръководството на Aramco разглежда редица други сценарии, алтернативни на първоначалния за провеждане на IPO през 2018 година. В частност, бе спомената възможността за пускане на акции само на вътрешната борса в Риад, или продажба на част от Aramco в частен ред на китайски инвеститор.  

Президентът на Rapidan Group Робър Макнели коментира, че според всеобщите мнения се смята, че „докато саудитците планират отказ от IPO през идната година, те нямат на практика друг изход, освен в едностранен ред, ако това се наложи, да намаляват обема на добива, за да не допускат падане на цените на петрола“.  

Целевото ниво на петрола за саудитците е 60 долара за барел – при такива котировки IPO-то би могло да осигури на Кралството финансиране в размер на десетки милиарди долари, които могат да бъдат похарчени за диверсификацията на икономиката.  

Превод и редакция: БЛИЦ