Нова Зеландия е най-доброто място за правене на бизнес в света. Това показва годишният доклад на Световната банка "Doing Business 2019", който обхваща 190 държави и измерва влиянието на бюрократичните тежести, инфраструктурата, данъчната политика, достъпа до финансиране и съдебната система върху бизнес средата.

В челната петица на класацията, попадат още Сингапур, Дания, Хонконг и Южна Корея. Най-негостоприемните държави за бизнеса пък си остават Сомалия, Еритрея, Венецуела, Република Йемен и Либия.

Всички искат да се потопят в този горещ минерален басейн под небето в сърцето на ледената земя
 
Тази година България попада на 59-о място в класацията, смъквайки се с девет места надолу спрямо миналата година. От държавите членки на Европейския съюз само Гърция (на 72-о място) и Люксембург (на 66-о) се представят по-зле. 
 
Класирането става по 10 основни критерия - започване на бизнес, издаване на разрешителни за строеж, достъп до електричество, регистрация на собствеността, достъп до кредити, защита на миноритарните акционери, данъчна система, митнически режими, време за разрешаване на търговски спорове и организация на процедурите по несъстоятелност.
 
У нас най-слаби са показателите за достъп до електричество (147-а позиция), започването на бизнес (99-а) и данъчното облагане (92-ра). В методологията на Световната банка оценката на данъчния режим отдава по-голямо значение на времето, което отнема отчитането и плащането на задълженията към хазната, а не толкова на самата данъчна ставка.   

Пикантни СНИМКИ на спящи пътешественички в спални вагони
 
Експертите на Световната банка отбелязват, че от юни 2017 до май 2018 година са регистрирани рекордните 314 законодателни реформи в общо 128 държави, които имат за цел да облекчат регулациите за бизнеса, до подпомогнат малките и средните предприятия, да стимулират частните инвестиции да подпомогнат създаването на нови работни места. 
 
Институцията откроява и 10-те държави, които са отбелязали най-значителен напредък в създаването на атрактивна бизнес среда. Начело в тази класация попада Афганистан, който се изкачва с 16 места в класирането и вече заема 167-о място. 
 
Две от водещите развиващи се икономики - Китай и Индия, също бележат напредък в облекчаването на регулациите за бизнеса. Китай се издига от 78-о до 46-о място и за първи път попада в Топ 50, а Индия - от 100-но на 77-о. Забележителен е и напредъкът на Грузия, която заема шестата позиция, изпреварвайки САЩ и Великобритания. В бившата съветска република стартирането на нова компания отнема една единствена административна процедура, което я поставя на първо място в света по този показател.

Единственият бар в целия свят, където трябва да сте много пияни, за да ви пуснат вътре
 
Западната ни съседка Македония също попада в Топ 10, заемайки 10-то място в класацията за най-добрите места за правене на бизнес. Турция пък е една от държавите, които отчитат най-сериозен прогрес, изкачвайки се от 60-о до 43-то място. 
 
Съединените щати, Великобритания и Южна Корея са единствените държави от Топ 10, които бележат по-слаб резултат спрямо миналогодишния. САЩ се смъкват от 6-о до 8-о място в подреждането, Великобритания - от 7-о на 9-о, а Южна Корея - от 4-то на 5-о.  
 
От всички предприети реформи в световен мащаб, най-голямата част са насочени към улесняване на стартирането на нови бизнес. Над 25% държавите са предприели точно такива стъпки в периода от 2017 до 2018 година, отбелязват от Световната банка. Средната продължителност на процедурата по стартиране на нова компания вече отнема 20 дни и струва около 23% от годишния брутен вътрешен продукт на глава от населението. За сравнение през 2006 година той отнемаше 47 дни, а цената достигаше средно 76% от БВП на глава от населението. 
 
Към днешна дата в 13 от държавите в Топ 20 в класацията Doing Business съществува поне по една процедура, която може да се извърши онлайн и да отнеме по-малко от половин ден.