Най-малко 5-6 млн. евро на година ще спестяват българските граждани и фирми от такси при банкови преводи към Еврозоната. Това коментира Десислава Николова, главен икономист на ИПИ, цитиран от в. Монитор.

Спестените разходи по обмяна на валута за целите на външната търговия пък ще възлизат над 450 млн. евро на година, което е почти 1 млрд. лева или 1% от БВП, допълни Николова. По думите й тази сума е близо половината от данък печалба, която ще остава в родните търговци.

Икономистът каза още, че е мит това, че след приемането на еврото, инфлацията ще е голяма. Инфлацията до голяма степен не се влияе от приемането на еврото, коментира тя и разби още два мита, че икономиката ни ще се забави и ще сме втората Гърция.

Според нея е възможно да има увеличение най-вече в сферите на услугите, но процентът няма да е над 0,3%, изобщо ако има такова увеличение на инфлацията.

„Стимулите за структурни реформи, достъп до механизми за фискална и банкова подкрепа, повишение на кредитния рейтинг – това са част от позитивите да влезем в чакалнята“, заключи Десислава Николова.