Банковият съюз предполага да имаме единен надзор и надзорни мерки от Европейската централна банка (EЦБ), същевременно българските банки няма да имат достъп до ликвидна подкрепа от ЕЦБ, ако влезем в банковия съюз, коментира в студиото на "Лице в лице" икономистът Лъчезар Богданов. 

ЕЦБ като надзорник ще може да пише, че конкретна банка има проблем, да даде статистики, да отнема лицензи, а българските банки не биха могли да имат подкрепа от ЕЦБ, каквато биха имали, ако България е член на Еврозоната. Логиката на банковия съюз е като за страни членове на еврозоната. Тази асиметрия е странна за нас. 

Българското правителство е заявило желание за сътрудничество с Европейската централна банка. 

Важно е доколко последните 4 години в Еврозоната бяха години на растеж или подкрепа от политиката на ЕЦБ, защото голям поток лесни пари влизаха в банковата система. 

Растежът е заради нулеви лихви. Когато лихвата тръгне да се нормализира, защото не е нормално цената на парите да е толкова ниска, ще има проблеми. 

Бизнес, който е построен, разчитайки, че може да взема евтин дългосрочен кредит, може би ще фалира или ще свие дейността си. 

Платежоспособното търсене на имоти и строителството ще замре. В такъв момент се увеличават лошите кредити в банките, те спират да дават, това е сценарий за цяла Европа. Може да има съкращаване на хора. 

Домакинствата разчитат на потребителско кредитиране, ако то изчезне.

Повишаването на лихвите ще повлияе и на обикновения потребител, защото касае кредитите и депозитите.