Губещото столично топлофикационно дружество в началото на годината повишило заплатите на служителите си с 13%. Това стана ясно по време на общественото обсъждане на цените на топлинната енергия, които Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да одобри от началото на юли.
По време на обсъждането абонатът на дружеството Цветанка Цанева отправи 12 въпроса към регулатора. Един от тях бе именно за повишените заплати. „Защо това се прави, при положение че има влошаване на събираемостта на вземанията? - попита софиянката. Възнагражденията и осигуровките за периода от 2014 г. до сега са нараснали с 9 млн. лв., а за същия период надвзетите приходи от клиентите са 11 милиона, твърди тя. Цанева цитира и решението от април за шоковото поскъпване, в което става дума за 15% несъбираемост. „Кога несъбираемостта стана ценообразуващ елемент?” - попита тя. Клиентът на дружеството цитира данни към ноември 2016 г., според които несъбираемите вземания са се увеличили с над 6 млн. лв. на годишна база и са достигнали 108 млн. лв., въпреки че през миналата година цената на топлинната енергия е била най-ниска от 2009 г., пише "Монитор". 

Цанева обърна внимание и на отчети на „Топлофикация София”, в които са посочени 3 различни цифри за специфичния разход на природен газ за 2016 г., и попита коя е вярната. По думите й по същия начин стоят нещата и при определянето на прогнозната цена. Сметките й сочели, че завишаването на прогнозните количества природен газ надуват сметките на абонатите в София с 18-19 млн. лв. на година. Разминавания има и за прогнозните количества природен газ за бъдещи периоди, обясни Цанева. 

Георги Найденов от „Технически ренесанс” обвини КЕВР в неспазване на Третия енергиен пакет на ЕС, защото производството на топлинна енергия у нас не е разделено от доставчика, и припомни, че потребителите са приоритет във всички политики на Общността. Според него определянето на по-високите цени на топлоенергията представлява неразрешена държавна помощ и добави, че една от наредбите от 2007 г. нарушава евростандартите. По думите на участвалия в обсъждането с решенията си регулаторът блокира пазара на топлинна енергия.  Найденов обясни, че в Германия хората в големите градове получават оферти за топлоснабдяване от повече от един доставчик. „Припомням ви, че ЕС директивите задължават страната топлофикациите да сключват индивидуални договори с потребителите, а това досега у нас са направили само 2 дружества”, добави той.

В края на обсъждането експерти от КЕВР отрекоха отправените обвинения срещу „Топлофикация София” и комисията. Те припомниха, че от 1 юли топлоенергията от столичното дружество ще поевтинее, а за останалите фирми средното поскъпване е около процент.