Руският газов гигант „Газпром“ изгуби надежда да превърне „Турски поток“ в газопровод за мащабен износ на „синьо гориво“ в Европа. По информация на Интерфакс, руският газов гигант се подготвя да започне демонтаж на тръбопроводите на „Южния газов коридор“, които се строяха с оглед на „Южен поток“, а след това бяха пренасочени към „Турски поток“.
Последният, според плана, трябваше да доставя в Турция и ЕС 63 милиарда кубични метра газ годишно. Но рамковото споразумение с Анкара бе сключено само за две нишки на „потока“ вместо четири.  

Заради двукратното съкращение на мощността на „Турски поток“ на „Газпром“ се оказаха ненужни 506 километра тръби, прокарани по маршрута Починки-Анапа - от Саратовска област до Краснодарски край. Тръбопроводът подлежи на ликвидиране заедно с газоизмерваща станция „Моршанская“.

В момента „Газпром“ продължава прокарването на двете нишки на „Турски поток“ по дъното на Черно море със сумарна мощност 31 милиарда кубични метра.

Впрочем, както съобщава Ройтерс, позовавайки се на три източника от отрасъла, Турция се е съгласила само на това, да продължи по своята територия само една нишка на „потока“ с мощност 15.75 милиарда кубични метра годишно, по която да се доставя газ само за собствените ѝ нужди.

Второто разклонение, което „Газпром“ се надяваше да използва за транзит в Европа и от която вече са прокарани 1000 километра по дъното на Черно море, Анкара разреши  да бъде докарано само до нейното крайбрежие.

Вероятността за това, втората нишка на потока да остане „тръба, отиваща в нищото“, нараства: създава се усещането, че и в Москва „са започнали с известен скептицизъм“ да се отнасят към перспективата за въвеждането ѝ в експлоатация в скоро време, казва анализаторът на  Fitch Дмитрий Маринченко.

Без разрешение на Турция не може да бъде формиран точният маршрут; не е ясно кой ще е собственик и оператор на тръбата, ще претендира ли Турция за плащане на транзита на газа и в какъв обем, смята Маринченко.

Превод и редакция: БЛИЦ