Цените на петрола се покачват в петък, подкрепени от фундаментални фактори за търсенето и предлагането. Ръстът е ограничен обаче заради предупрежденията, че Китай е прекалено оптимистичен за икономиката си, съобщава Ройтерс, цитирана от Инвестор бг.

Американският лек суров петрол WTI поскъпва с 0,39% до 51,49 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент записва ръст от 0,28% до 57,39 долара за барел към 9:35 часа българско време.

Предишната сесия и двата сорта поевтиняха с над 1%. Това до голяма степен беше обяснено с прибиране на печалбите след четири поредни дни ръстове. Освен това управителят на Китайската народна банка, чийто мандат скоро приключва, предупреди, че има прекалено голям оптимизъм за икономически ръст, насърчен от голямото задлъжняване и спекулативните инвестиции.

„Петролните пазари преминаха към малко по-ниско предлагане, отколкото търсене, и очакваме това да продължи до края на годината“, коментират от американската инвестиционна банка Jefferies. 

Американските търговски резерви от суров петрол са се понижили с 15% спрямо върховете си от март до 456,5 млн. барела.

Част от този спад се дължи на нарастващия износ в резултат на голямата разлика в цената на WTI и Брента, която кара американските производители да изнасят своя петрол.

Освен това фючърсите върху американския лек суров петрол са в състояние на т.нар. Backwardation, което означава, че спотовата цена е по-висока и е по-изгодно да се продава сега, а не да се складира за по-късна доставка.

RBC Capital Markets посочва, че силен индикатор за свиването на резервите би бил, когато пазарът започне да разчита на американски петрол, за да запълни дефицитите си. А този момент дойде. Данни от Thomson Reuters Eikon показват, че американският износ на петрол се е повишил от на практика нула през 2015 г., когато САЩ разхлабиха ограниченията за износа, до около 2,6 млн. барела дневно през октомври. Износът от САЩ беше насърчен, откакто ОПЕК сви добива през януари тази година. Очаква се споразумението да продължи до края на март 2018 г.

„Нашите прогнози са, че ОПЕК и партньорите му, включително Русия, ще удължат съкращенията до края на 2018 г.“, коментират от Jefferies bank.