Наличието на щори и качествени прозорци, намаляващи влиянието на слънчевото греене и външната жега в помещенията ни дават възможност да свалим сметката за климатика от 10 до 25 на сто. Това пише в съветите за икономия на ток към потребителите на ЧЕЗ.
Изчисленията на експертите от ерепето за Западна България сочат още, че средствата, вложени в енергоспестяващи мерки се изплащат за период от 1 до 5 години благодарение на по-ниската консумация на енергия. През горещите летни дни можем да намалим градусите на бойлера от 60 на 55 и така бихме спестили още 10% от киловатите, които този уред ни навърта към сметката за ток, съветва в. Монитор.

Междувременно стана ясно, че от 3 до 6 процента е ръстът на потреблението на електроенергия от началото на август. От ЧЕЗ информират за увеличаване с 6% на средния товар по мрежата в София и Западна България през първата седмица на месеца, спрямо последната седмица на юли. В Североизточна България е регистриран ръст на потреблението с 3 на сто.

Най-големият рекорд обаче държат черноморските ни курорти. От местното електроразпределително дружество отчитат, че в Слънчев бряг и Несебър потреблението е с почти 12% повече, отколкото в пиковите дни на миналото лято.

Повишеният разход на ток се обяснява с масовото използване на охладителни уреди през горещите дни. Общото електропотребление за страната в сряда достигнало 4840 мегаватчаса, като пикът е бил в 22 часа.

Според изпълнителния директор на ЕСО Иван Йотов обаче консумацията на ток не е много по-голяма от миналото лято, като по-чувствително завишаване се наблюдава само в отделни райони на страната. По думите му, енергийната ни система сега работи безпроблемно.
 
6% повече електроенергия от ВЕИ
Растеж от 6% на производството на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) отчитат още от ЕСО от началото на януари. На годишна база ръстът от общото производство на този тип централи е с 10,18%. Увеличение с 3,37 на сто е регистрирано и в участието на ВЕИ в разпределителната мрежа.

В края на първата седмица на месеца базовите централи са произвели 8,23% повече в сравнение с аналогичния период на миналата година. В сравнение с 2016 г. вецовете са произвели с 28,82% по-малко ток.

Потреблението за периода се увеличава с 6,22 на годишно, а износът спада с 13,42%.