Ловната страст се оказала по-силна от желанието за нанасяне на щета на бюджета за двама бизнесмени от Добрич, които предпочели да внесат просрочени данъчни задължения в размер на над 90 хил. лева, за да не се разделят с ловните си оръжия. Единият дължал 85 000 лв., другият – 5000 лв. Това е нова мярка за събиране на просрочени задължения, която публичните изпълнители прилагат, обясни Красимир Павлов, старши експерт Звено „Комуникации” при ТД НАП – Варна, цитиран от в. Монитор.

Става въпрос за възможността данъчните да уведомяват издателите на разрешителни или на лицензи за граждани и фирми с неплатени данъци в големи размери, чиито лицензи и оръжие могат да се изземат от служба "Контрол на общоопасните средства" (КОС) в областните дирекции на полицията. Публичните изпълнители от териториалната дирекция в Добрич са подали и уведомление до Главна дирекция „Национална полиция“ за отнемане на лиценза на охранителна фирма от областта. След предприетите действия собственикът на фирмата внесъл в бюджета просрочени данъчни задължения в размер на над 5 хил. лева.

36 688 676 лева просрочени данъчни и осигурителни задължения внесоха добруджанци до края на месец септември. В по-голямата си част просрочените задължения са внесени доброволно, след проведени срещи и телефонни разговори с длъжниците. 11.5 млн. от тях са внесени след предприемане на действия от публичните изпълнители към ТД на НАП Варна за принудително събиране на задълженията.

През лятната кампания публичните изпълнители от НАП-Варна наложиха запори и иззеха парични средства от касите на 26 длъжници от Добрич, като в бюджета са внесени над 80 хил. лева. За цялото Черноморие запорите са общо 125, а събраната и внесена сума в бюджета е над 275 000 лв., уточни Красимир Павлов.

Данъчните инспектори започнаха проверки за отчитане на оборотите и издаване на касови бележки след 17,30 ч. в делнични дни, нощем и в почивните и празничните дни. Причина за мярката са данни от компютърната система на дистанционната връзка на всеки касов апарат в страната със сървърите на НАП, които сочат, че надвечер и в почивните дни търговските обекти отчитат значителен спад на оборотите. Контролната кампания по Северното Черноморие също е потвърдила, че има случаи, в които спазването на данъчните изисквания рязко намалява в часовете, различни от официалното работно време на НАП.

За две седмици в Добрич са извършени 45 такива проверки. Съставени са 3 акта за неиздаване на касови бележки, като магазин за хранителни стоки, магазин за дрехи и детски магазин в центъра на града са били запечатани за срок от седем дни. Други 6 акта за административно нарушение са съставени за разлика в касовата наличност. Един акт е съставен и за нарушение на КСО-невнасяне на здравни осигуровки. Предстои и издаването на заповед за запечатването на питейно заведение, разположено в широк център на града, тъй като при извършването на контролна покупка на приходните инспектори не е издаден фискален бон.

От началото на месец юни до края на септември инспекторите от НАП-Варна, подкрепени от колеги от вътрешността на страната, извършиха 7944 проверки на обекти от обхвата на дирекцията и Северното Черноморие. По време на осъществения контрол са съставени 773 броя актове за установяване на административни нарушения на данъчното и осигурителното законодателство. За неиздаване на касови бележки и липса на фискални устройства в търговските обекти са наложени предварителни административни мерки „Запечатване на обект“, като ефективно са запечатани 130 обекта за срок до 30 дни.

От НАП-Варна отчитат още, че приходите в държавния бюджет за трите месеца през летния сезон са с 28% повече, от същия период на предходната 2016 г.