Европейската централна банка (ЕЦБ) и Евросъюзът се отнасят с големи съмнения към перспективата за скорошно влизане на България в системата на стабилни валутни курсове в Европа, което трябва да стане предварителна стъпка по пътя към възможното приемане на страната в зоната на еврото, пише германският вестник Die Welt в публикацията си „EZB und EU mit großen Bedenken gegen Bulgariens Euro-Beitritt”.
 
Наред с такива проблеми като свирепата корупция и недостатъчната независимост на надзорните органи, съществени трудности възникнали във връзка с банковия съюз, съобщава изданието.
 
В Брюксел говорят, че става дума да се намери юридическо решение за технически проблем на банковия съюз. Встъпването в него не може да се осъществи с едно махване на ръката и трябва да бъде предварително подготвено, а за това трябва определено време, обясняват двамата автори на материала.
 
В специален документ, описващ условията за встъпване във валутната зона през ноември 2014 г., не е указан съответен механизъм и сега това за България това представлява сериозен проблем. При това, според информация на Die Welt, българите не са твърде открити за предложенията на Брюксел и другите гаранти за обезпечаване на стабилна валута.
 
До сега България отклоняваше идеята за „тясно сътрудничество”, пише немският вестник. Представителите на София, притежаващи политическа отговорност в тази област, обръщат внимание на факта, че до сега нито една друга страна, желаеща да влезе в еврозоната, не била задължена да премине през такава процедура.
 
За еврозоната това е проблем, пише Die Welt. По време на кризата на еврото, разклатила множество банки в южната част на Европа, Съветът на ЕЦБ през 2014 г. организира банков съюз. Тогава беше прието решението дори не влизащи в еврозоната страни могат да вземат участие в работата на института, осигуряващ надзор за дейността на банковия съюз.
 
В този случай съответната страна се задължава да предостави на банковия надзор на ЕЦБ цялата информация за своите банки и системата за надзора, а така също да оказва съдействие и тясно да сътрудничи с европейските учреждения, обръща внимание Die Welt.
 
Превод и редакция: БЛИЦ