Министерството на отбраната нарушава закона с поръчка за доставка на храна и не зачита решение на Върховния административен съд и Комисията за защита на конкуренцията по казуса. Самата тя е стартирана през 2015 г., но и досега от министерството отказват да я проведат докрай въпреки решенията на КЗК и ВАС това да се направи. Не е ясно тогава как през този период армията е била изхранвана и как парите са били изхарчени, без да има прозрачност, съобщиха от „Панда ИП“ ЕООД.

През август тази година със заповед на министъра на отбраната е прекратена процедурата за доставка на храна, която е на стойност 31 млн. лева. 

Като мотив е посочен дългият период, който е изминал от стартирането на поръчката без да е избран изпълнител. През това време настъпили промени и трябвало да се изготви нов разчет за планиране и осигуряване на финансовите средства от възложителя.

Решението е обжалвано пред КЗК от три компании - "Панда ИП", "Ийт уел" и "Чех груп пред". Регулаторът е уважил жалбите и е отменил прекратяването на процедурата, а от военното министерство на са обжалвали. КЗК посочва, че не е отпаднала необходимостта от провеждане на поръчката.

Според Ивайло Пандов - собственик на фирма „Панда ИП“, над 50% от обявените 31 млн. лв. са отишли в чуждестранна търговска верига без обществена поръчка. В същото време въпросната верига е участник в процедурата, което е най-скандалното. Останалата част от парите е отишла при фирми, които нямат право на дейност или имат ограничен обхват за търговия с храни. 

Според закона за отбраната хранителните продукти, които са посочени в поръчката, са необходими и се полагат на военнослужещите и цивилните служители при дежурства, занятия, учения, тренировки, лагери и при извършване на дейности със специфичен характер. Има и възможност за заплащане на левовата им равностойност като алтернатива. Но тя е практически неприложима при учения, занятия, бойни дежурства на кораби и др. 

За въпросните три години това означава, че министерството е осигурявало хранене, но при нарушения на Закона за обществените поръчки, което поражда съмнения за корупционни схеми.