Премиерът да изясни водени ли са разговори за обратно изкупуване на активите на ЧЕЗ в България. За това настоя председателят на временната комисия за ЧЕЗ Жельо Бойчев при представянето на резултатите от работата на Комисията до момента.

"Представители на чешката страна твърдят с медийни публикации, че многократно са предлагали такъв тип обратно изкупуване на активите им в българската страна. Този въпрос съм задал и на чешката страна, и на българската страна", заяви Бойчев.

Стана ясно, че следващата заседание на комисията ще е на 17-ти април по искане на президентите на двата синдиката - КТ "Подкрепа" и КНСБ. Те са настояли в присъствието на "Инерком" и в присъствието на КЕВР да се проведе дискусия за социалните измерения на тази сделка, техническото развитие и предвидената инвестиционна програма и ценовата политика.

"Очаквам да има много въпроси за това", коментира Бойчев. По думите му комисията е поискала от трите специални служби разширение на информацията по сделката с ЧЕЗ и по линия на партньорски служби, както и включването на лицето Никола Молчан като участник в тази сделка. Бойчев посочи, че е получил информация от Главна прокуратура за проверки и досъдебни производства за свързани дружества с г-жа Гинка Върбакова и Славчо Върбакова. Те са общо около 25.

Жельо Бойчев настоява правителството да отговори водени ли са разговори с чешката страна за обратно изкупуване на тези акции.

Той припомни, че мандатът на временната комисия включва и приватизацията на електроразпределителните дружества, освен сделката с ЧЕЗ. "Това са две основни направления в нашата работа - приватизацията на електроразпределителните дружества 2004 г. и последващата продажба на миноритарния пакет акции 2012 г. с оглед на това до каква степен са изпълнени целите, които парламентът е приел 2003 г. със Стратегията за приватизация на електроразпределителните дружества, как и по какъв начин се осъществявал следприватизационния контрол. Какъв е ефектът и резултатът."

По думите му в това направление е постъпила огромна по обем информация. "Поискали сме детайлна информация за това какви са дивидентите, които е получила българската държава, какви инвестициите, които са заявени и реализирани от дружествата на ЧЕЗ от 2005 г. до момента. Предстои да получим тази информация и да направим този анализ. Искахме и информация от Министерство на енергетиката в каква степен като отговорни за провежданата политика в сектор енергетика счита, че са изпълнени целите от Стратегията за приватизация на тези дружества.

По въпроса за банките, Бойчев информира, че са получили отговор от Уникредит, които коментират, че това е професионална тайна, както и от Първа инвестиционна банка, в което казват, че са издали такъв тип писмо за подкрепа - декември 2017 г. и са водили кореспонденция с Инерком. "Предстои да получим отговор от Българската банка за развитие, където сме поискали цялата кореспонденция с "Инерком България" по тази сделка".

Жельо Бойчев заяви, че ще поиска удължаване на работата на Комисията за ЧЕЗ с още 1 месец.

Припомняме, че временната комисия по случая ЧЕЗ беше създадена на 14 март, по предложение на БСП. Досега комисията е заседавала три пъти. На последното заседание стана ясно, че държавата се отказа от участие в сделката за активите на ЧЕЗ в България. Финансовият министър Владислав Горанов обясни, че държавно участие в сделката би било нецелесъобразно, тъй като по същество това е частна сделка. Тогава министър-председателят Бойко Борисов не присъства, въпреки настояванията на опозицията.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!