Българи, емигрирали в чужбина, продават свои жилища в Пловдив. Те са с атрактивни локации и добре запазени, твърдят брокерите. Така на пазара излизат изключително квалитетни домове. С парите от продажбите нашенци покриват свои кредити в чужбина или си купуват нови жилища там, пише "Марица".

Пловдивчаните, които продават свои имоти тук, обикновено са се установили в странство от години. Жилището им в Пловдив остава празно и естествено с времето то старее. Освен ако периодично не се вкарват средства в поддръжката му, което е разход за собствениците. Затова те търсят начини да се освободят от него. На пазара излизат доста апетитни оферти от всички райони на града, твърди брокерът Диян Шишков - няма точно определени локации.

Жилищата са запазени, в добро състояние и на пазарни цени. Обикновено са с южно  или източно изложение. Не са на първи или последен етаж. Офертите са за различни квадратури - боксониери, едностайни и двустайни жилища. Примерно панел от 89 квадрата в началото на „Кючука” се продава за 39 900 евро. Жилището е ремонтирано, уверяват от агенция за имоти, разполага с голяма тераса и южно изложение. Друга любопитна оферта е за къща в село Ягодово, тя се продава за 65 000 евро. Брокери твърдят, че е нова и е луксозно завършена. Разгънатата  застроена площ е 237 кв. м, а парцелът е 500 квадрата...

По въпроса колко са българите зад граница няма точна статистика. Според някои оценки те са малко под 3 млн. души. Наскоро националната статистика обяви, че през 2016 г. 30 570 души официално са сменили българския си адрес с чужд - с около 1000 повече от 2015 г. Всеки втори от емигриралите е на възраст между 20 и 39 г. Най-предпочитани дестинации са Германия (22%), Обединеното кралство (15,5%) и Испания (12%). 

За цялата 2016 г. сънародниците ни зад граница са превели над 1,667 млрд. лв. Според справка в БНБ за 2016 г. най-голямата българска диаспора - тази в САЩ, е изпратила в родината си почти 400 млн. лв. От Испания са дошли 336,8 млн. лв., а от Гърция сумата е над 135 млн. лв.