През следващите 40 години трудоспособното население в Европа ще намалява драстично. Това предупреди в доклад Европейската комисия (ЕК). Това означава, че в бъдеще ще има по-малко хора, които да плащат социално-осигурителни вноски, отколкото е броят на пенсионерите.

За да се запази стабилността на пенсионните системи, институцията призова 28-те държави за повишаване на пенсионната възраст, стана ясно от комисаря по социалните въпроси Мариан Тейсен:

"В момента средно четирима души работят, за да издържат един пенсионер. През 2060 г. този брой ще падне наполовина - за всеки пенсионер ще работят едва двама души. Това означава, че трябва да ангажираме повече хора на пазара на труда. Трябва да дадем възможност на гражданите, които живеят по-дълго и са в добро здраве, да работят по-дълго. В противен случай ще имаме проблеми с финансирането на пенсионните системи и други пера на социалното осигуряване".

В България обаче възрастта вече беше повишена и ако сега жените се пенсионират на 61 г. с 35,4 г. трудов стаж, а мъжете - на 64 години с 38 години и 4 месеца стаж, реформата предвижда през 2037 г. българките и българите от най-масовата трета категория труд да работят до 65-годишна възраст.

Колко още над нея ще иска да я вдигаме Брюксел, не е ясно.

ЕК препоръчва също на правителствена национални мерки за насърчаване на раждаемостта и прием на мигранти.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!