Ако Народното събрание даде мандат, процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене” може да стартира до края на годината. Това обяви вчера енергийният министър Теменужка Петкова по време на участието си в международен форум в руския град Сочи.
 

Още след края на арбитражното дело за АЕЦ „Белене” стана ясно, че ще се върви към претопляне на проекта, заяви в предаването „Тази сутрин” по bTV бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който след като бе изхвърлен от министерското кресло се изживява като протестър. 
 
„Ясно е, че през първите 10-15 години централата ще губи пари, ако някой не я компенсира. Ако ние апортираме оборудването, ще си загубим вноската”, коментира Трайков.
 
„Ако ние станем акционери в това дружество, съгласни ли сме, заедно с хипотетичния инвеститор, който е съгласен да губи пари, и ние да губим пари? Защото, ако никой не компенсира разликата в очакваните цени – между пазарната цена и производствената, тогава не след дълго централата ще стане собственик на кредиторите си, тъй като акционерният капитал ще стане равен на нула“, обясни Трайков.
 
Според енергийния експерт проф. Атанас Тасев обаче централата ще излезе на плюс 5 години, след като започне работа, а след 15 години ще носи много приходи. Това сочи изработен от него модел преди години. При 70 евро за мегават част вече има един огромен паричен поток, което прави проекта изключително печеливш.
 
„Проблемът с Китай е, че иска да внедрява свои технологии на наша територия. Целта е те да получат лиценз на техните нови реактори, за да могат да правят експанзия в Европа. Така че тепърва разговорите предстоят“, обясни Тасев.
 
„Централата реално 2030 година ще започне да работи, когато ще има голямо потребление на мощност във връзка с бързото развитие на електромобилите в страната. 1 млн. автомобили ще изискват мощност за зареждане в размер на 10 гигавата, което означава 10 централи“, каза още той.