Две големи любови белязват живота на големия български поет Пейо Крачолов Яворов. Съдбата на двете  жени - Лора Каравелова и Мина Тодорова се преплита фатално с драматичния живот на един от най- нежните и същевременно най - мрачни символисти на 20-ти век. И двете той среща през 1906 г. Току-що е потушено Илинденското въстание и той живее в света на своите изгубени илюзии и пропадналата мечта за свободна Македония. 

Невъзможната любов на Яворов към 16- годишната Мина е минава като тънка червена линия през живота на поета и пресича драматичната му връзка с Лора. За едната той пише "Две хубави очи", а за другата "Душата ми е стон, душата ми е зов". 

Днес 110 години по-късно мраморният гроб на Мина е задължителна спирка на много българи, които посещават гробището Бианкур. В същото времче гроба на Лора Каравелова на Централните софийски гробища тъне в разруха, поруган от вандали преди години. 

Днес Инициативен комитет започна подписка за възстановяване на гроба. "Бихме искали също Столична община да направи в Централните софийски гробища указателна табела с гробовете на историческите личности. Сега се луташ с часове, докато намериш последното място на някой от големите българи. Там трябва да стане духовен кът като в европейските столици, а не страшно средище на таласъми..." пише журналистката Светослава Рудолф. 

"Като дъщеря на забележителни родители - Петко и Екатерина Каравелови, Лора оставя диря не само като любимата жена на Яворов. С високия си интелект и богатата си начетеност, тя се превръща в него пръв читател и творчески съветник. С обаянието си на модерна еманципирана жена тя сатава обект на възхищение на много поколения. За нея Яворов пише "Аз вярвам, че ти си най- добрата българка". Но години вече до грома на Яворов се намира един кошмар- гробът на Лора , който тъне в разруха. Липсва паметникът, липсва датите, дори името й. Малкото й далечни родственици , за голям срам, не желаят да поемат отговорност за състоянието му.  И така, това култово място, което може да се превърне в уникален паметник на културата, днес е свидетелство на забравата" казват инициаторите на подписката. Днес тя  бе огласена по време на официалното откриване на обновената къща музей „П. К. Яворов” в столицата. 

В тържеството присъстваха директорът на Националния литературен музей Атанас Капралов, председателят на Съюза на българските писатели Боян Ангелов, проф. Божидар Кунчев, проф. Валери Стефанов, поетът Калин Донков – последният носител на Националната Яворова награда,Тодор Иванов, председател на Фондация „Яворов” .