В средата на Полкския проток между Индия и Шри Ланка се намира малък остров, наречен Памбан. Той е свързан с индийския полуостров с железопътен мост с дължина 2 км и възраст от сто години.

Този мост, също наречен Памбан - единствената връзка с континента, се смята за един от най-опасните в Индия, съобщава Amusing Planet.

Приказна гледка! Това розово езеро изглежда като нарисувано, но е съвсем истинско

Вятърът в района е толкова силен, че влаковете намаляват скоростта, докато прекосяват моста, в противен случай ще бъдат изхвърлени от релсите.

Дизайнът на моста също не вдъхва много доверие. Един поглед към него и сърцето ви ще спре - релсите се намират точно над водата, предпазни парапети липсват. 

 

Голяма част от населението на острова живее в два града - Памбан и Рамесварам, разположени на северозападния му край, близо до континенталната част на Индия. Но преди половин век противоположният край на острова е еднакво населен.

Град Данушкоди, разположен на югоизточния край на Памбан, някога е процъфтяващ търговски център, съперничещ се с Рамесварам по размер и население, с над 600 домове, училища, църкви, болници и ж.п. гара.

Древно село от времето на траките и една от най-запазените български крепости пазят вековни тайни в полите на Сакар

Разположен едва на 30 километра от остров Манар на Шри Ланка, Данушкоди е връзката между двете страни с редовни фериботи, превозващи пътници и търговци.



 

Преди малко повече от петдесет години обаче той е изтрит от картата от ужасен циклон.

Данушкоди се намира на много уязвимо място. С Бенгалския залив от едната страна и Индийския океан от другата, островът често е изложен на бури и циклони. В района на града по-малко от километър пясък разделя водите.

През нощта на 22 срещу 23 декември 1964 г. супер циклон - една от най-силните бури, някога удряла Шри Ланка и крайбрежна Индия, атакува остров Памбан с прогнозна скорост на вятъра 240 километра в час.

Стихията вдига вълни, високи 7 метра, които напълно потопяват града и го сриват със земята. Влак, превозващ 115 души, е пометен в морето, като всички в него загиват. Най-малко 800 души губят живота си само в Данушкоди. Трагедията носи общо 1800 жертви на острова.

След циклона индийското правителство обявява града за негоден за живот, а оцелелите се преместват в Рамесварам и други населени места.

Днес Данушкоди е изоставен, покрит с грозни руини. През годините обаче много рибари се завръщат и се опитват да превърнат разрушения град в свой дом.



 

Те живеят в импровизирани къщи от слама и копаят кладенци в пясъка с голи ръце в търсене на питейна вода. Няма електричество или други удобства. Правителството ги призовава да възстановят живота си другаде, но тези около 500 рибари не изоставят района.

През 2017 г. е построен нов път, свързващ Данушкоди с Рамесварам, в опит да се популяризира призрачното пристанище като туристическа дестинация.