Вече официално се разбра, че ЧЕЗ започва проучване на възможността България да участва в покупката на ЧЕЗ. Новината бе потвърдена от чешката компания.

Екип от адвокати ще проучи всички хипотези около сделката, след което ще бъде обявено и крайното решение. Междувременно договорът на Гинка Върбакова остава в сила, защото в него има записани редица срокове.

Един от които е свързан с подаването на документи в КЗК. По информация на Нова телевизия, Гинка Върбакова вече е напуснала Прага.

Междувременно по-рано днес министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че „държавата не е в позиция да взема решение по сделката за българските активи на ЧЕЗ, докато тя е между две частни компании“. Изказването на Горанов бе направено след неформалната среща на високо ниво между европейски лидери за Многогодишната финансова рамка на Европейския съюз

Той отхвърли информациите, които се появиха първо в чешки медии, че на българската държава е било предлагано да се включи в сделката за ЧЕЗ. Горанов беше категоричен, че ако са водени преговори с представител на правителството, трябва да има писмена следа от тях, както и че сделката няма да повлияе на арбитражния иск на ЧЕЗ срещу България.  

„По никакъв начин, защото се появиха такива спекулации, държавата няма да води неформални разговори за някаква извънсъдебна, мога да го нарека, въпреки че тук става въпрос за арбитражна процедура, и да прави някакви отстъпки във връзка с възникналия спор между българската държава и чешкото дружество“, допълни Горанов.  

НЯКОЛКО ФАКТА ЗА КАЗУСА "ЧЕЗ"

* Купувачът на ЧЕЗ е "Инерком България"

* Министърът на енергетиката подаде оставка заради приятелство със собственика на фирмата. „Не искам по никакъв повод да се коментират някакви отношения и да има поводи за съмнения за сделката, да се намесва името на премиера. Смятам, че достойната постъпка е да се подаде оставка”, заяви Петкова.

* Премиерът разпореди ДАНС и НАП да проверят сделката за ЧЕЗ

* Гинка Върбакова, "Инерком", пред NOVA: "Аз съм крайният собственик" 

* Президентът Румен Радев поиска проверка на сделката с аргумента, че тя засяга националната сигурност

* Сделката още не е финализирана и предстои да бъде одобрена от съответните органи       

* Управляващите заявиха, че държавата има механизми да провери сделката и да защити интересите на потребителите


ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!