Гръцкото издание "То Вима" публикува предложенията на международния посредник за разрешаване на спора за името на Република Македония между властите в Скопие и Атина. В документа се казва, че "наименованието ще бъде за цялостна употреба - вътрешна и международна", но след като страната стане член на ЕС, уточнява БГНЕС. 

Няма задължително условие за промяна на Конституцията. Всяка страна в света по-отделно сама ще решава как да изписва името - на македонски или на английски език. 

Предложенията са предадени на 17-ти януари на екипите за преговори на двете държави. Нимиц изисква от двете страни "изрично да потвърдят, че нямат териториални претенции една към друга и зачитат културното наследство". 

Новото име е пряко свързано с окончателното присъединяване на страната към ЕС, което означава, че сегашното Конституционно име ще се запази до този момент 

"По отношение на поканата на Македония за членство в НАТО и до нейното присъединяване трябва да бъдат предприети всички необходими мерки за уреждане на двустранните отношения с останалите страни-членки на базата на новото официално име, което ще бъде записано по азбучен ред на буквата "М", пише още "То Вима". 

Нимиц предлага пет наименования "Република Горна Македония“, "Република Северна Македония“, "Република Вардарска Македония“, "Република Нова Македония“ и "Република Македония (Скопие)“. В същото време международният посредник остава вратата отворена и за други предложения за разрешаване на спора. 

По отношение на езика на Република Македония Нимиц предлага славянска версия "makedonski“. А по отношение на националността - граждани на например "Горна Република Македония". 

Във връзка с превода на новото име, като от двете участващи страни, така и от държавите-членки на ООН или трети страни, те ще могат да го превеждат по техен избор или да го оставят непреведено - нещо, което Атина предпочита и нещо, което вече заяви министърът на външните работи Никос Кодзияс, съобщава вестникът. 

Въпреки това, по отношение на прилагането на решението и обхвата на употреба, според "То Вима", трябва да се обмислят няколко комбинации. По отношение на обхвата на използване, Матю Нимиц предлага процес в няколко части. Първо, приемането на съответната резолюция за новото официално име от Съвета за сигурност на ООН, че то ще се използва във "всички официални многостранни международни рамки, включително срещи, конвенции, договори и официални документи." След това Македония ще трябва да направи всичко, което зависи от нея, за да може името да се използва в официалната система на ООН и от другите международни организации. 

В този контекст посредникът в преговорите прави три забележки: „Първо, че терминът "Македония" в непроменена или преведена форма няма да бъде използван от Скопие като официално име на държавата във всякаква рамка. Второ, че термините "Бивша Югославска Република Македония" и БЮРМ ще престанат да бъдат използвани в контекста на Скопие. На трето място - и както изглежда най-важно - терминът "Република Македония" ще продължи да се използва за вътрешна употреба до датата на членство в ЕС“, пише изданието. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!