Вносна смес за палачинки, продавана у нас, е със сгъстител гума гуар (Е412), докато в аналога за западните страни тази добавка липсва, показват резултатите от последната проверка за двойния стандарт при храните, разпространени от земеделското министерство и БАБХ и цитирани от в. Монитор.

В продукта, купен от магазин в страна от ЕС, има сухо обезмаслено мляко, брашно от лупина и набухватели (натриев хидрогенкарбонат и пирофосфати), а в този от България няма. Има различие във вида и качеството на опаковките на двата аналога. Опаковката на продукта от България е щампован, затворен влагоустойчив хартиен плик със сместа, а тази от ЕС е под формата на луксозно щампована картонена кутия, в която е поставен затворен плик от влагоустойчива хартия със сместа.

При разтворим зеленчуков бульон има различия в описанието на съставките и значителна разлика в хранителната информация, включително енергийната стойност при двата продукта. В продукта от България количеството на изсушените зеленчуци е 5,7%, но съставът му е само от морков, лук и целина, а в този от ЕС сухите зеленчуци са 3,5%, но съставът е по-разнообразен - освен морков, лук и целина в бульона има спанак и домат.

Детските храни са един от основните акценти при последната проверка за двоен стандарт при вносните храни. От тази група храни са изследвани 7 продукта, през юни 2017 г., когато бе първата проверка - 3.

През миналата година в детски шоколадов десерт от една и съща търговска марка бяха хванати значителни разлики между съставките на двата етикета. Продуктът от Германия съдържаше захар, декстроза и яйчен прах, а за България - захар, глюкоза, глюкозо-фруктозен сироп, яйца. Освен това в първия има мляко – 24%, и тъмен (горчив) шоколад - 21%, докато в "българския" има мляко 21% и шоколад - 20%.

При обезмасленото мляко на прах, купено от верига в западна страна, микроелементите са повече, отколкото продаваното в магазините на същата търговска верига в нашата страна (виж таблицата). В продукта от България на първо място като съставка в най-голямо количество са поставени растителни мазнини (палмово масло, слънчогледово олио и рапично олио), а в този от ЕС обезмасленото мляко на прах е в най-голямо количество, последвано от млечна суроватка на прах, концентриран деминерализиран суроватъчен протеин и липсва палмовото масло.

В последната проверка сега една от марките шоколад, продавани в България, не е вложено масло и маслеността е 27,5%, а в европейския е 32,2%. В българския аналог съдържанието на какао е 32,7%, в аналога - 37,6%. При друга от марките е установено по-ниско съдържание на лешници в шоколада, отколкото в западния продукт. Млякото за деца пък има по-високо съдържание на растителни мазнини, а по-ниско на микроелементи и витамини.

Отделно детското пюре от зеленчуци (пиле и ориз), купено в Германия у нас, е с 35% по-скъпо без ДДС.

През юни миналата година в детско пюре от една и съща марка, предлагано на българския пазар, е обявено съдържание на рапичното олио 1,3%, докато в това от Германия е 0,9%. Съдържанието на протеин в пюрето за западната държава е 1,5 г на 100 грама продукт, а за България количеството е 1 грам.

Последната проверка показа, че при адаптирано мляко на прах за малки деца има различия в енергийната стойност и описанието на съставките при двата продукта, в съответствие с правилата за етикетиране, където количеството на съставките се изброява в низходящ ред.