В 10-дневната операция „Маслинена клонка” турската армия и поддържащите я отряди от сирийската опозиция постигнаха определени успехи. Като цяло обаче тя върви бавно, което дава основание на чуждите експерти да твърдят, че турската групировка не се справя с поставените задачи. Какво все пак става в Африн?
Сценарий от типа „Щит на Ефрат”
 
Турската армия завършва прочистването на територията в района на границата. Изглежда това била задачата в първия етап от операцията. По сходен сценарий Анкара действаше и по време на операцията „Щит на Ефрат” – създаване на буферна зона чрез прочистване на границата, припомня iarex.ru. Този подход цели обезопасяване на турската територия от рейдове на кюрдски отряди и създаване на база за по-нататъшни действия.
 
Тази сутрин, 31 януари, протурската Сирийска свободна армия при поддръжката на турските спецназовци и танкове заели 860-метровия хълм Барсайа. Той е важно естествено препятствие по пътя към Африн, прикриващ града от север.
 
В близките дни, развивайки тактическия успех, турската групировка ще завладее близките височини и ще се закрепи на тях. После турците ще прехвърлят на тях артилерия, с чийто огън може ефективно да се сковат действията на кюрдските формирования, както в самия Африн, така и в неговите предградия.
 
С голяма степен на вероятност може да се предположи, че турската групировка все още няма да щурмува града. Нейната добре обмислена цел е да скове в самия Африн и на подстъпите към него колкото се може повече кюрдски отряди и да им причини максимални щети с огъня на артилерията и авиационните удари.
 
Дилемата на кюрдите
 
Загубата на Африн може да стане сериозно идеологическо поражение за кюрдите, но при доминирането на турската артилерия и авиация неговата защита ще струва твърде скъпо. Затова кюрдите скоро ще трябва да решават сложна задача – да изоставят Африн или с цената на всичко да не го предават.
 
Градът може да бъде удържан само ако обратно се овладеят доминиращите височини, включително Барасайа. При наличието у турската групировка на мощен артилерийски юмрук, тежка бронетехника и авиационна поддръжка задачата й е достатъчно трудна.
 
По време на операцията „Щит на Ефрат” кюрдските отряди успяха няколко пъти да изтласкат отрядите на ССА от техните позиции. Например през август 2016 г. в боевете при Джераблус кюрдите отблъснаха „зелената пехота” (ССА) дори при поддръжката на танковете. С огън от ПТРК дори успяха да унищожат няколко турски танка М60.
 
Именно благодарение на упоритата отбрана кюрдската отбрана тогава спря настъплението срещу Манбидж. Наистина ситуацията накрая беше спасена от намесата на САЩ. Не е изключено лидерите на YPG и сега да разчитат на подобно развитие на събитията: с упорити боеве да задържат турската групировка с надежда Вашингтон да поиска от Анкара да спре настъплението, както през август 2016 г.
 
Превод и редакция: БЛИЦ