Сирия остава разделена държава, но сега ще бъдат очертани и зони на влияние в нея от страните, чийто армии са авторитет - Русия, Турция и САЩ. Това каза арабистът проф. Владимир Чуков, цитиран от "Фокус".
По думите му наблюдава се дипломация в отношенията между участничките в конфликта, но ситуацията остава динамична, като борбата е за завземане на превзетите територии от „Ислямска държава“. „Турция усеща, че няма да получи американското благоволение, за да отиде в Ракка. В същото време на срещата в Анталия между тримата началници на генералните щабове на САЩ, Русия и Турция са обсъждали институционализирането на зоните за сигурност, много силно настоявано от Анкара.

Това, което разбираме днес, е, че Турция се подготвя да реализира този проект като е обявила проект за създаване на нов град на север от град Ал Баб-последният бастион на „Ислямска държава“, който беше превзет от „Ефратски шит“. Ситуацията е много динамична. Дори се говореше, че град Манбидж, който е под контрола на кюрдите е възможно да бъде обявен за международен град. Там се намира много интересна концентрация на армии, които реално са на чужди държави и на местни проксита“, коментира арабистът.

Проф. Владимир Чуков добави, че все още е рано да се прогнозира капитулация на джихадистите от „Ислямска държава“. След превземането на Ракка един от възможните сценарии е бойците на групировката да бъдат изтласкани в райони на Сирия, които много трудно могат да бъдат превзети и, в които е почти невъзможно да се установи държавническо управление.